Pożar w Baligrodzie

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w nocy z soboty 25 grudnia na niedzielę 26 grudnia, w miejscowości Baligród w powiecie leskim. O godzinie 3:30 służby ratunkowe poinformowano o pożarze domku letniskowego. Na numer alarmowy zadzwonił mężczyzna, który przebywał w budynku i zauważył ogień.

Trudna akcja gaśnicza

Jako pierwsze na miejsce zdarzenia dojechali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Baligrodzie. Wówczas pożar był już na tyle rozwinięty, że nie było możliwości zbliżenia się do budynku. Dwóm osobom – kobiecie i mężczyźnie udało się wydostać z domku o własnych siłach. Z informacji jakie przekazali ratownikom wynikało, że w budynku może znajdować się jeszcze jedna osoba. „Prowadziliśmy działania gaśnicze i szukaliśmy zaginionej osoby wokół posesji bo być może wydostała się z budynku i potrzebowała pomocy” – relacjonują ochotnicy z Baligrodu.

Działania strażaków polegały przede wszystkim na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawieniu trzech linii gaśniczych celem podania wody na palący się budynek. Ponadto druhowie zabezpieczali pozostałe domki i dwa samochody znajdujące się w niewielkiej odległości od budynku objętego ogniem. „Temperatura była na tyle wysoka, że w samochodach stopiły się lampy” – mówią druhowie z OSP KSRG Baligród.

Skutki tragicznego pożaru

W czasie pożaru dwie osoby bezpiecznie opuściły domek. Jedna z nich z objawami podtrucia tlenkiem węgla została przewieziona do szpitala. „Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do przeszukania pogorzeliska i niezbędnych prac rozbiórkowych. Tlące się elementy sukcesywnie przelewano wodą i wynoszono na zewnątrz obiektu. Jednocześnie wnętrze domku zostało oddymione i przewietrzone” – mówi mł. bryg. Robert Jedynak, rzecznik prasowy, a zarazem dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lesku. W wyniku pożaru spaleniu uległa znaczna część budynku wraz wyposażeniem.

Niestety, na miejscu pożaru odnaleziono zwęglone zwłoki. Najprawdopodobniej należą one do 51-letniej kobiety.

Na miejscu pracowali policjanci, którzy pod nadzorem prokuratora wykonali oględziny i zabezpieczyli ślady. Ich analiza pozwoli wyjaśnić okoliczności tego tragicznego pożaru. Ciało kobiety zabezpieczono do badań sekcyjnych.

Ponad trzy godzinna akcja

Działania zakończono przed godziną 7. Oprócz zastępów z JRG PSP w Lesku, na miejsce pożaru zadysponowano dwa zastępy z OSP KSRG Baligród oraz dwa z OSP KSRG Średnia Wieś. W sumie 36 strażaków. Ponadto policję i karetkę pogotowia ratunkowego.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / OSP KSRG Baligród, KP PSP Lesko, Podkarpacka Policja

Pożar w Baligrodzie Pożar w Baligrodzie