Na co dzień pomagają innym. Dzisiaj to oni zwracają się do wszystkich z wielką prośbą o pomoc. Wkrótce w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanicy trafi nowy, średni wóz bojowy. Jednak, by mógł on wyruszyć na akcję, potrzebne jest jego zaopatrzenie w sprzęt. W Internecie rozpoczęła się zbiórka pieniędzy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Olszanicy powstała w 1926 roku. Od samego początku ich celem jest bezustanne niesie pomocy poszkodowanym i potrzebującym. Aktualnie w taborze jednostki znajduje się jeden samochód marki Renault, jednak jest to za mało. Druhowie postanowili zawalczyć o kolejny, znacznie większy pojazd. W ostatnim okresie, dzięki pomocy włodarzy gminy Olszanica, a także Jackowi Dydkowi, komendantowi Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lesku, przy wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz budżetu gminy, udało się pozyskać środki na ten cel. Wkład własny wyniósł 306 tysięcy złotych, natomiast całość to kwota oscylująca w granicach 821 tysięcy złotych.

Za te pieniądze do Olszanicy trafi nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN z napędem 4×4.

LINK DO ZBIÓRKI PIENIĘDZY

„Niestety samochód przyjedzie do nas bez wyposażenia. Dlatego też zwracamy się do ludzi dobrej woli o wsparcie naszej zbiórki na wyposażenie go w sprzęt niezbędny do ratowania ludzkiego życia i mienia” – apelują druhowie z Olszanicy.

Za środki finansowe pozyskane ze zbiórki zakupiona zostanie armatura wodna (rozdzielacza, prądownice, węże strażackie czy sprzęt burzący (siekiery, młoty, topory, ręczne rozpieracze do otwierania drzwi). Ponadto sprzęt do ratownictwa drogowego oraz sprzęt oświetleniowy przenośny, torbę ratunkową, sprzęt łączności.

Do Olszanicy samochód przyjechać ma pod koniec sierpnia, jednak oficjalne obchody odbędą się 19 września 2021 roku na miejscowym stadionie sportowym. Wówczas pojazd zostanie poświęcony oraz zaprezentowany mieszkańcom.

„Prosimy wszystkich, miejscowych, turystów korzystających z wypoczynku w Bieszczadach, by pomogli i wsparli naszą zbiórkę. Pokażmy wsparcie dla strażaków, ratowników dbających o wasze bezpieczeństwo. Zbierzmy na sprzęt potrzebny dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanicy, by Bieszczady stały się jeszcze bardziej bezpieczne dla każdego” – dodają strażacy.

Kamil Mielnikiewicz