Coraz częściej pojawiają się oddolne akcje pomocowe dla uchodźców z Ukrainy. Urząd Miasta i Gminy w Lesku zauważa, że wszelkie działania wymagają koordynacji samorządowej oraz państwowej, by system działań służb nie został zaburzony.

Samorządowcy z Leska w najnowszym komunikacie zwracają uwagę na oddolne działania pomocowe, które wymagają koordynacji, gdyż w innym przypadku, jak to dzieję się w tej chwili, służby wydzielone do pomocy, jak i osoby potrzebujące pomocy, spotykają się z dezinformacją i problemami mimo szczerych chęci obywateli Polski. Takie działania zaburzają system służb.

Apelujemy o odpowiedzialną pomoc poprzez ścisłą współpracę z Urzędem Miasta i Gminy Lesko, jako jednej z jednostek zweryfikowanych przez Wojewodę Podkarpackiego i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

– czytamy w mediach społecznościowych.

Aktualnie na terenie gminy Lesko nie ma potrzeby zabezpieczania miejsc noclegowych dla uchodźców. Wynika to z tego, że rząd Rzeczypospolitej przygotował takie miejsca we wszystkich województwach kraju. Podkarpacie jest odpowiedzialne za organizacje punktów recepcyjnych. Warto podkreślić, że jest to bardzo istotne, ponieważ bez rejestracji nie można rozpocząć wobec takich osób procedury nadania statusu uchodźcy i dalszej pomocy socjalnej.

Pamiętajmy i stosujmy się do obowiązujących wytycznych administracji rządowej, które mówią, aby nie przyjmować spontanicznie obywateli Ukrainy zaraz po przejściu granicy z pominięciem systemu rejestracji. Tylko dzięki takiej rejestracji osoby te będą miały zapewnione od państwa wyżywienie oraz miejsce w którym będą mogły zostać na stałe. Osoby, które przyjęły obywateli Ukrainy mogą kontaktować się z infolinią wojewody podkarpackiego: 800 100 990.

– dodaje Urząd Miasta i Gminy Lesko.