Wszystkie przejścia graniczne na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują normalnie – poinformował podczas konferencji prasowej gen. bryg. Andrzej Popko, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Aktualnie podróżni mogą korzystać ze wszystkich przejść granicznych z Ukrainą na Podkarpaciu:

  • Korczowa (ruch osobowy oraz towarowy),
  • Medyka (ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy),
  • Budomierz (ruch osobowy oraz towarowy do 3,5 ton),
  • Krościenko (ruch osobowy oraz towarowy do 7,5 ton).
  • Przemyśl (ruch kolejowy osobowy)

Sytuacja jest monitorowana

Polska Straż Graniczna na bieżąco monitoruje sytuację na przejściach granicznych pomiędzy Polską i Ukrainą oraz na tak zwanej zielonej granicy. Aktualnie wszystkie przejścia graniczne działają normalnie, a sytuacja na nich pozostaje stabilna. Jak zapewniają pogranicznicy, uciekający z Ukrainy zostaną wpuszczeni do kraju nawet jeśli nie mają kompletnych dokumentów.

Jeżeli w chwili obecnej, obywatele Ukrainy nie mają kompletnych dokumentów, bądź są one nie ważne lub nawet jak ich nie mają przy przekraczaniu granicy, stosujemy tryb z artykułu 32 ustawy o cudzoziemcach. Za zgodą komendanta głównego Straży Granicznej, możemy zezwolić na przekroczenie granicy i na pobyt na terytorium Polski do 15 dni

– powiedział gen. bryg. Andrzej Popko, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej

Granica polsko-ukraińska ma ponad 535 kilometrów długości. Ochraniają ją dwa oddziały Straży Granicznej – Nadbużański i Bieszczadzki. Funkcjonuje na niej osiem przejść drogowych w: Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, Medyce, Budomierzu, Krościenku, Dołhobyczowie i Zosinie.

/BiOSG, rzeszow.uw.gov.pl/

Zdjęcie główne: BiOSG