Popularnie zwana Carycą. Druga z najmasywniejszych połonin polskich wyróżniająca się powagą i bijącą od niej potęgą. Polecam przejście czerwonym szlakiem od Ustrzyk Górnych do Brzegów Górnych, w sumie gwarantowane 4 godziny pięknej widokowo wycieczki. Można sobie trochę skrócić przejście startując zielonym szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej i kończąc w Ustrzykach Górnych. 

Ciekawą alternatywą jest zejście zielonym szlakiem na północ do Przełęczy Przysłup i schroniska, o czym piszę poniżej. Przejście Połoniny Caryńskiej należy do umiarkowanie trudnych.

Zobacz również: Smerek i Połonina Wetlińska

Zachęcam do wędrówki na Caryńską od strony północnej. Startujemy w miejscowości Bereżki kierując się pomarańczowym szlakiem w kierunku schroniska Politechniki Warszawskiej Koliba na przełęczy Przysłup Caryński.

Trasa niewymagająca trwająca ok. 1 godziny. Z Przysłupu rozpościera się fantastyczna panorama gniazda Tarnicy, można zabiesiadować w barze. I w zasadzie na tym moglibyśmy zakończyć wycieczkę, ale jeśli mamy jeszcze sporo sił to proponuję zmierzyć się z ostrym podejściem na grań Połoniny Caryńskiej. Potrzebujemy na to prawie 2 godziny, ale warto, bo to co zobaczycie z grzbietu Carycy jest niezapomniane. A dalej to już wasz wybór albo wracacie (2 godz.) albo zgodnie z opisem dot. Caryńskiej.

Boj.
Fot. Saga