reklama

Polańczyk uzdrowisko [zdjęcia, wideo]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Jezioro Solińskie i okolice
reklama

Odkąd uruchomiono zaporę wodną w Solinie i zbudowano w 1970 r. małą obwodnicę bieszczadzką, w Polańczyku zaczęły powstawać pierwsze ośrodki wypoczynkowe. Najwięcej z nich zostało wybudowanych właśnie na przełomie lat 60. i 70. XX w. W chwili obecnej wieś jest największym skupiskiem sanatoriów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli, domków na wynajem i kampingów w całych Bieszczadach.

https://www.youtube.com/watch?v=jHdWeE1LlSM&t=3s

Polańczyk uzdrowisko

Polańczyk status uzdrowiska posiada od 1999 r., ale lecznictwo uzdrowiskowe rozpoczęto tu już w 1977 r. Jego prawdziwym bogactwem są występujące tutaj źródła wód mineralnych o różnym, leczniczym składzie m.in. jodkowe, bromowe, chlorkowo-wodorowęglanowo-sodkowe oraz powietrze bogate w olejki eteryczne drzew iglastych.

Polańczyk składa się z kilku części. Jedną z nich jest osiedle z blokami i willami położone na nasłonecznionych stokach Kabajki (606 m n.p.m.), Kiczery (517 m) i góry Sawin (561 m). Inną część stanowi Zdrój – położony na odnodze wzniesienia Sawin będącej półwyspem otoczonym wodami Jeziora Solińskiego, kolejną dawna wieś znajdująca się w dolinie potoku Jantik.

Czwarta część Polańczyka to spore skupisko przystani ośrodków kampingowych na Cyplu Południowym. Dojechać tu można skręcając w boczną drogę naprzeciwko kościoła. Również od kościoła prowadzi wąska droga do promu, którym można dostać się na Wyspę Energetyk gdzie znajduje się Centrum Wypoczynkowe. Większą część wyspy (80%) porastają lasy, reszta powierzchni to plaże i łąki.

Atrakcje wokół Polańczyka

Polańczyk i okolice posiadają bogatą ofertę atrakcji dla wczasowiczów i kuracjuszy.

Z pewnością największą zaletą Polańczyka jest jego położenie nad Jeziorem Solińskim, które powstało w wyniku wybudowania zapory i spiętrzenia wód Sanu. Liczne zatoczki, plaże, przystanie z wypożyczalniami sprzętu pływającego, zachęcają zarówno do relaksu jak i aktywnego wypoczynku. Większość znajduje się na tzw. "Cyplu".

Ponadto przy ulicy Zdrojowej znajdują się dwa parki linowe, liczne kawiarenki i knajpki, a także stragany z pamiątkami.

Wokół Polańczyka zostało wytyczonych wiele łatwiejszych i trudniejszych, krótszych i dłuższych ścieżek spacerowych m.in. Niebieska Łezka, Cypel Polańczyka, Perłą Polańczyka, a także, obfitujący w malownicze widoki, około godzinny spacer „Przez Kabajkę do Myczkowa

Z dawnego Polańczyka niewiele się już zachowało. W jego południowej części znajduje się kościół parafialny pw. Matki Bożej Pięknej Miłości. Warto do niego zaglądnąć. Bryła Sanktuarium, zwieńczona kopulastą wieżyczką świadczy o tym, że kiedyś stała tu świątynia obrządku greckokatolickiego. Do 1947 r. była to cerkiew pw św. Męczennicy Paraskewii.

W kościele znajduje się, przeniesiona tu z cerkwi w Łopience, osiemnastowieczna cudowna ikona Matki Bożej.

[Best_Wordpress_Gallery id="122" gal_title="Polańczyk"]

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama