Leśnicy z RDLP w Krośnie przekazali wojskom Ochotniczej Obrony Terytorialnej we Lwowie 50 plecaków, bogato wyposażonych w przedmioty przydatne w terenie. To przedsięwzięcie jest częścią akcji prowadzonej przez nadleśnictwa z całej Polski.

Każda z regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych koordynuje na swoim terenie zakup i wyposażenie plecaków, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez leśników z Ukrainy. W skład ekwipunku wchodzą między innymi obuwie terenowe, odzież termiczna, rękawiczki, czapki czy skarpety. Ponadto apteczki pierwszej pomocy z uwzględnieniem wyposażenia taktycznego, termosy, latarki taktyczne, a także żywność o długim terminie przydatności. Dla łatwości dystrybucji lista produktów stanowiących zawartość plecaka, łącznie z wykazem rozmiarów odzieży, dołączona jest jako zawieszka.

Z leśnikami ukraińskimi współpracujemy zawodowo od lat, ale obecna sytuacja skłoniła nas do podjęcia zupełnie nowej formy działań. Na naszą ofertę pomocy leśnicy z Lwowskiej Dyrekcji Lasów Ukrainy odpowiedzieli prośbą o wyposażenie dla tworzonej formacji obrony terytorialnej. Jestem przekonany, że plecaki i ich zawartość bardzo przydadzą się w obecnej sytuacji. To kolejna z naszej strony forma wsparcia dla walczącej Ukrainy. Transporty z darami trafiały już w minionych tygodniach do Lwowa, Rawy Ruskiej i Skolego

– wyjaśnia Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie.

Wielu leśników przyjęło uchodźców pod swój dach, nie chwaląc się tym na zewnątrz. Poza tym łączna kwota uzyskana ze zbiórek pieniężnych wśród pracowników sięga ponad 200 tysięcy złotych.

Zdjęcie główne: Piotr Myćka, Marek Marecki

Źródło: RDLP Krosno