Za nami kolejna edycja Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Tym razem cykl wydarzeń odbył się w Lutowiskach, Zatwarnicy, Majdanie i Ustrzykach Dolnych. Organizatorzy wydarzenia przygotowali wiele atrakcji, w tym koncerty, kina plenerowe czy turniej wiedzy o serialu „Wataha”. Dla wszystkich fanów tej kultowej produkcji przygotowano również specjalny konkurs.

„Wycieczka śladami Watahy” – konkurs pod taką nawą przygotowali organizatorzy Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Zadaniem zainteresowanych uczestników było wymyślenie losów bohaterów i zdarzeń, jakie mogłyby mieć miejsce w czwartym sezonie produkcji HBO. Autorzy najlepszych pomysłów otrzymali zaproszenie do udziału w wyprawie śladem lokacji filmowych wykorzystanych w serialu.

Miłośnicy filmu zwiedzili placówkę Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych. Tutaj spotkali się z funkcjonariuszami, którzy brali udział w zdjęciach w roli statystów. Mundurowi wprowadzili zwiedzających do pomieszczeń, w których kręcone były sceny do filmu. Zaprezentowali też sprzęt wykorzystywany w służbie granicznej. Wizytujący obejrzeli tresurę psa służbowego i uzyskali odpowiedź na odwieczne pytanie: „Czy realia służby przedstawione w filmie są zbieżne z tym, z czym mierzą się mundurowi w służbie”.

Kolejnym przystankiem wycieczki było kąpielisko nad brzegiem Sanu, gdzie powstawały nocne zdjęcia do „Watahy”. Następnie, w towarzystwie Edwarda Kołomyi, leśniczego z Tarnawy wszyscy uczestnicy przeszli do tak zwanej Chaty Rebrowa, czyli punktu widokowego Pichurów, gdzie spotkano się z funkcjonariuszami straży granicznej z placówki w Stuposianach. Specjalną niespodzianką w tym miejscu była obecność Leszka Lichoty, odtwórcy roli kapitana Wiktoria Rebrowa.

Zdjęcie główne: Michał Woźny