Od początku wybuchu wojny na Ukrainie i związanym z tym napływem uchodźców na tereny bieszczadzkich powiatów, policjanci z pełnym zaangażowaniem włączają się w pomoc obywatelom kraju zza naszej wschodniej granicy. Tym razem funkcjonariusze odwiedzili dzieci oraz ich opiekunów, którzy znaleźli schronienie w Olszanicy.

Atrakcje dla najmłodszych obywateli Ukrainy

Lescy policjanci odwiedzili najmłodszych ukraińskich uchodźców oraz ich opiekunów, którzy znaleźli schronienie w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy. Funkcjonariusze zorganizowali dla nich spotkanie plenerowe, podczas którego na dzieci czekało sporo atrakcji. Chętni mogli założyć policyjne umundurowanie używane w codziennej służbie, usiąść w radiowozie i zobaczyć z bliska jego wyposażenie. Dzieci odwiedził też „Wyjek – wilczek” – maskotka leskiej policji.

Działania profilaktyczne „Otwarci i odpowiedzialni”

Kolejne spotkanie zorganizowano w ramach działań profilaktycznych „Otwarci i odpowiedzialni”, mających charakter informacyjno-edukacyjny. Akcja skierowana jest przede wszystkim do uchodźców przybyłych z terenu Ukrainy – dzieci, młodzieży i osób dorosłych, a także do środowisk, w których te osoby przebywają. Przedsięwzięcie realizują policjanci wykonujący zadania z zakresu profilaktyki społecznej i nieletnich, dzielnicowych z jednostek miejskich i powiatowych policji województwa podkarpackiego, przy wsparciu funkcjonariuszy pełniących służbę w miejscach pobytu i przemieszczania się uchodźców.

W ramach działań policjanci spotykają się z rodzinami z terenu Ukrainy przekazując im niezbędne informacje, przede wszystkim w rejonach przejść granicznych, dworców, w punktach recepcyjnych, informacyjnych, noclegowych, centrach pomocy i innych miejscach pobytu. Dbając o skuteczność przedsięwzięcia, korzystają z pomocy tłumaczy oraz podejmują współpracę z placówkami oświatowymi, służbami i podmiotami działającymi na rzecz uchodźców na terenie województwa podkarpackiego.

Zdjęcie główne: KPP Lesko