• Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski.
  • Dodatkową atrakcją tego miejsca będzie Centrum Kultury Foresterium, które w nowoczesny sposób przedstawi historię klasztoru.
  • Nowo powstały obiekt ma być jednym z punktów na mapie turystycznej osób odwiedzających Bieszczady.

Ruiny klasztoru na wzgórzu Mariemont

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu każdego roku przyciąga rzeszę turystów z całej Polski. Jak wskazuje wielu przewodników, są to liczby oscylujące blisko 20-40 tysięcy osób. Co wyznacza popularność tego miejsca? Ruiny klasztoru to bez wątpienia perełka wśród atrakcji po drodze w Bieszczady. Malowniczo położone ruiny na zagórskim Marymoncie to pozostałości po jednym z nielicznych warownych klasztorów w Polsce.

Wybudowany z kamieni i cegieł na początku XVIII wieku Klasztor Karmelitów Bosych składał się z całego kompleksu. Był to kościół, klasztor, szpital dla weteranów i budynki gospodarcze. Z trzech stron otacza go rzeka Osława co sprzyjało warownemu charakterowi budowli.

CZYTAJ TAKŻE: Bieszczady Edwarda Marszałka. Sprawdź nowy cykl

Czas świetności klasztoru trwał od 1730 do 1772 roku. 29 listopada został podczas oblężenia ostrzelany z armat i zniszczony przez wojska rosyjskie. Po próbie odbudowania go przez zakonników, w 1882 roku klasztor dotknęła kolejna tragedia – pożar, który zniszczył zabudowania. Po drugiej wojnie światowej podjęto kolejną próbę odbudowy jednak niezgoda na linii państwo – kościół nie pozwoliła ukończyć prac. W późniejszych latach zdołano odbudować dwie baszty i oczyścić teren wokół ruin. Powstała również wieża o wysokości 22 metrów, z której rozciąga się piękny widok na rzekę Osławę i miasteczko.

Nowoczesne centrum kultury tuż obok ruin klasztoru

Po ponad dwóch latach budowy oficjalnie otwarto Centrum Kultury Foresterium. Będzie to obiekt całosezonowy. Znajduje się w nim między innymi, sala wirtualnej rzeczywistości, sala projekcyjno-filmowa, ekspozycyjno-konferencyjna czy sala mnicha odtworzona na wzór XVIII-wiecznej celi. W budynku wykorzystano również nowoczesne techniki multimedialne. Wszyscy odwiedzający to miejsce, będą mogli zobaczyć wyświetlane historyczne obrazy znanych mistrzów, w których część postaci porusza się. Nie lada atrakcyjną jest też stanowisko wirtualnej rzeczywistości, dzięki której każdy będzie się mógł przenieść w czasie do momentu, w którym funkcjonował klasztor. Na parterze dla turystów czeka restauracja, która będzie również pomieszczeniem do promocji produktów regionalnych.

Centrum Kultury Foresterium na pewno przyczyni się do tego, że będą przyjeżdżały tu pielgrzymki czy wycieczki z całej Polski. W planach jest również organizacja wydarzeń kulturowych.

Autor: Kamil Mielnikiewicz, Saga