Poszukiwani Czerwoną Notą złapani

Od początku 2021 r. na granicy, na Podkarpaciu zatrzymano ponad 200 osób poszukiwanych przez polskie i międzynarodowe organy ścigania oraz 102 nielegalnych imigrantów. W dniach 8 i 9 lipca doszło do kolejnych zatrzymań. Tym razem Bieszczadzka SG zatrzymała dwie osoby poszukiwane przez Interpol i 9 nielegalnych imigrantów.

8 lipca funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn poszukiwanych przez Interpol międzynarodowym listem gończym. Oba zdarzenia miały miejsce na podkarpackich przejściach granicznych.

Pierwszy z nich, 52-letni obywatel Ukrainy próbował wjechać do Polski przez przejście graniczne w Korczowej. Podczas kontroli okazało się, że jest poszukiwany tzw. czerwoną notą od ponad roku. Grozi mu nawet 12 lat więzienia za przestępstwa korupcyjne na dużą skalę, których dokonał.

czerwona-nota-biosg
fot. BiOSG

Kilka godzin później, tym razem na przejściu granicznym w Medyce doszło do kolejnego zatrzymania. Gdzie poszukiwany za przemyt narkotyków, 34-letni obywatel Mołdawii próbował wyjechać z Polski na Ukrainę. W Rosji w 2012 roku wydano za nim czerwoną notę Interpolu. Obywatelowi Mołdawii grozi pół roku więzienia.

Obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani do czasu, aż o ich dalszym losie zadecyduje sąd.

W bieżącym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad 200 osób poszukiwanych przez polskie i międzynarodowe organy ścigania.

Nielegalni Somalijczycy zatrzymani w Bieszczadach

Do zatrzymania dziewięciu mężczyzn (16 l. – 23 l.) doszło w miejscowości Bereżki w powiecie bieszczadzkim. Początkowo, patrol Straży Granicznej z Ustrzyk Górnych, zaobserwował jedną podejrzanie zachowującą się osobę. Był to 29-letni obywatel Ukrainy, który nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów. Podczas przeszukania  przez Straż Graniczną pobliskiego terenu, okazało się, że w pobliżu ukryło się siedmiu mężczyzn o ciemnej karnacji oraz jeden obywatel Ukrainy (23 l.)

nielegalni-w-bieszczadach
Fot. BiOSG

W trakcie wyjaśnień zatrzymani przyznali, że są obywatelami Somalii i pieszo przekroczyli zieloną granicę z Ukrainy do Polski. Wcześniej, również nielegalnie przedostali się na Ukrainę z Turcji. Ich celem podróży miały być kraje Europu Zachodniej, gdzie chcieli się osiedlić.

Przeczytaj również: 36 adeptów w Bieszczadzkiej SG

Wszyscy cudzoziemcy otrzymali zarzuty nielegalnego przekroczenie granicy we współdziałaniu z innymi osobami. Dodatkowo, dwaj Ukraińcy usłyszeli zarzuty organizowania nielegalnej migracji. Poddali się oni dobrowolnie karze 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

W ramach umowy o readmisji wszyscy zatrzymani zostali przekazani stronie ukraińskiej. Jak informuje rzecznik BiOSG – w 2021 r. presja migracyjna utrzymuje się na podobnym poziomie jak w latach ubiegłych.

Źródło: BiOSG