Do niecodziennego odkrycia doszło na terenie Nadleśnictwa Baligród. Podczas poszukiwaniem śladów po wielkiej bitwie z okresu I wojny światowej, znaleziono blachę służbową straży polowej i lasowej pochodzącej z I połowie XIX wieku.

Członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja” od kilku lat zajmują się poszukiwaniami śladów po wielkiej bitwie z okresu I wojny światowej w rejonie Manyłowej na terenie Nadleśnictwa Baligród. Znaleziska podlegają kontroli konserwatora zabytków i w przyszłości znajdą swe miejsce w tworzonej izbie muzealnej poświęconej I wojnie światowej w tej części Bieszczadów. W ostatnim czasie natrafili oni oczekiwanie na blachę służbową straży polowej i lasowej z I połowy XIX wieku.

Ponieważ znalezisko nie należy do „wojennych”, wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zgodę na wyeksponowanie blachy w Nadleśnictwie Baligród, jako jednostce, która dziś zarządza tymi lasami. Zgodę uzyskaliśmy, wykonaliśmy też pieczołowitą konserwację eksponatu

– mówi Artur Hejnar, wiceprezes stowarzyszenia „Galicja”.

Kilka dni temu prezes stowarzyszenia Sławomir Worek i wiceprezes Artur Hejnar uroczyście przekazali go na ręce Wojciecha Głuszko. Jak poinformował nadleśniczy, teraz znalezisko znajdzie miejsce w sali edukacyjnej, gdzie będzie najstarszym eksponatem przypominającym o historii tutejszych lasów.

Źródło i zdjęcie główne: Edward Marszałek