Nieużywana i wyłączona z ruchu linia kolejowa 108 z Krościenka przez Uherce do Zagórza będzie uruchomiona specjalnie dla uchodźców z Ukrainy. Pierwszy pociąg przewoźnika SKPL ma wyruszyć już jutro w godzinach południowych.

Na przestrzeni ostatniego czasu pojawiła się inicjatywa udrożnienia torów i uruchomienia nieużytkowanej linii kolejowej nr 108 z przygranicznego Krościenka do Zagórza. Dzięki intensywnym pracom prowadzonym od początku tygodnia, już jutro na tory wyjadą pierwsze składy, które pomogą w bezpiecznym transporcie w głąb kraju uchodźców z Ukrainy.
Prace prowadzone były przede wszystkim na odcinku z Uherzec Mineralnych do przejścia granicznego. Jednym z założeń tych działań było to, by pociągi osiągnęły prędkość 30 km/h. Jak informuje portal „Rynek Kolejowy” to Sanok, a nie Zagórz, będzie docelową stacją dla składów z Krościenka. Według informacji zebranych przez portal, pierwszy pociąg z Krościenka wyjedzie o 13:48 i ma być skomunikowany z pociągiem TLK do Krakowa.

Z torowiska korzystały tylko drezyny rowerowe

Tory już od lat były w bardzo złym stanie technicznym. Linię kolejową 108 wykorzystano na przejazdy Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, ponieważ transport pociągów nie był możliwy. Szybkie naprawy nie sprawią, że linia będzie komfortowa i szybka, ale teraz nie o to w tym chodzi. Liczy się każdy odcinek trasy, który pozwoli dotrzeć uchodźcom w bezpieczne miejsce, odciążając przejścia graniczne.