Na Połoninie Wetlińskiej trwa przebudowa słynnego schroniska „Chatka Puchatka”. Jak informuje dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego, teren dookoła schronu pozostaje nadal placem budowy, dlatego wstęp w jego okolicę jest zabroniony.

Chatka na Połoninie Wetlińskiej otwarta była do kwietnia 2020 roku. Następnie ją rozebrano i rozpoczęto prace przy budowie od podstaw. W sierpniu 2021 roku poinformowano o poważnych opóźnieniach, które wynikały głównie z niesprzyjających warunków atmosferycznych i deszczowej pogody. Intensywne opady uniemożliwiały transport materiałów budowlanych i dojazd pracowników na plac budowy na szczycie Połoniny Wetlińskiej. Plany pokrzyżowała też pandemia.

W marcu, po kilkumiesięcznej przerwie wznowiono prace i wówczas poinformowano o ponownym otwarciu chatki w październiku bieżącego roku, jednak warto zauważyć, że termin może ulec zmianie. Do czasu zakończenia przebudowy obiekt pozostaje placem budowy i wstęp na jego teren jest zabroniony.

W nowym najwyżej położonym w Bieszczadach schronisku znajdą się pomieszczenia na dyżurkę Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, straż parku, 2 sale dla turystów, a także sala edukacyjna. Budowa nowej „Chatki Puchatka” pochłonie łącznie ponad 4 miliony złotych.

Zdjęcie główne: Marta Orzechowska