• Na szczycie Tokarnia i Żurawinka ustawiono tablice dydaktyczno-informacyjne, które będą dużym ułatwieniem dla wędrujących.
  • Wycieczka na oba wierzchołki to dobra propozycja dla turystów, zarówno tych starszych, jak i młodszych.

Tokarnia oraz Żurawinka – to dwa szczyty w gminie Bukowsko, na których ustawiono tablice dydaktyczno-informacyjne. Są one dużym ułatwieniem dla mieszkańców i turystów odwiedzających te tereny w czasie zdobywania szczytów Korony Ziemi Sanockiej. Tablice pomogą w odnalezieniu swojego aktualnego miejsca na szlaku, wśród otaczających gór.

CZYTAJ TAKŻE: Leśnicy z Komańczy wieszają nowe budki dla ptaków

Tokarnia zwana dawniej Wierchem Mendla

Fot. Gmina Bukowsko

Tokarnia to szczyt górski w Paśmie Bukowicy w Beskidzie Niskim o wysokości 778 m n.p.m . Ze szczytu roztacza się rozległy widok w kierunku północnym na Pogórze Bukowskie, w kierunku południowo-wschodnim na Bieszczady oraz w kierunku zachodnim na Beskid Niski. Warto dodać, że przy dobrej widoczności dostrzegalne są również Tatry.

Szczyt Tokarni ma dwie kulminacje. Jeden z nich to zalesiony wierzchołek wschodni o wysokości 776 m n.p.m. zwany dawniej Wierchem Mendla. Z kolei drugi, to główny wierzchołek na którym mieści się maszt telefonii komórkowej.

Szczyt był pierwotnie nazywany przez mieszkańców Magurą. Nazwa Tokarnia dotyczyła jednej z okolicznych wsi. Jednak w tamtych czasach częstym zabiegiem było takie przeniesienie – nazwą miejscowości, nazywano także wierzchołek.

Szczyt i pasmo wzgórz pomiędzy Osławą a Sanoczkiem

Fot. Gmina Bukowsko

Żurawinka to szczyt i pasmo wzgórz na Pogórzu Bukowskim, pomiędzy dolinami Osławy i Sanoczka. Ciągnie się wałem o wyrównanej wysokości 600-650 m n.p.m. i długości około 8 kilometrów z południowego wschodu na północny zachód. W kierunku północnym odchodzi od niego kilka długich ramion aż do Niebieszczan. Na południowy zachód przełęcz nad Wolą Piotrową oddziela go od Pasma Bukowicy. Pasmo Żurawinki pokryte jest mozaiką pól, łąk, zarastających użytków rolnych oraz większymi i mniejszymi obszarami leśnymi.

Kolejne kulminacje pasma to Wyszołas (647 m n.p.m.), Żurawinka (664 m n.p.m.), Dziady (647 m n.p.m.), Wyższy Las (590 m n.p.m.).

Autor: Kamil Mielnikiewicz / Gmina Bukowsko