W Bieszczadach w ciągu ostatnich dni utrzymywały się gorsze warunki atmosferyczne. Nie przeszkadzają one jednak w wyruszeniu na szlaki i ścieżki przyrodnicze na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, które pozostają dostępne dla turystów. Warto jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu.

W niższych położeniach pokrywa śnieżna zanika, jednak zalega błoto pośniegowe, a miejscami grunt jest odsłonięty. W wyższych partiach gór utrzymuje się nierównomierna, topniejąca pokrywa śnieżna o grubości od 0 do 70 centymetrów, lokalnie, w miejscach zawianych ponad 130 centymetrów. Stoki o wystawach południowych oraz grzbiety połonin są na znacznym obszarze pozbawione śniegu. Jego większe ilości zalegają z kolei przy górnych granicach lasu.

Na bieszczadzkich szlakach jest mokro i ślisko

Na szlakach jest mokro, drewniane elementy pomostów i dylowanek są śliskie, mogą występować oblodzenia.

Należy zachować ostrożność ponieważ poślizgnięcie się na zalodzonym zboczu lub płacie śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Z uwagi na deszczową aurę pogodową zalecamy posiadanie odpowiedniej kurtki oraz zaimpregnowanych butów górskich. Warunki do uprawiania turystyki narciarskiej są raczej niekorzystne

– informują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Zdjęcie główne: E.Bujalska / Bieszczadzki Park Narodowy