Na szczycie Baszta, które uznawane jest za jedno z najładniejszych krajobrazowo miejsc w Lesku, powstanie wkrótce taras widokowy wraz ze ścieżką turystyczną i ciągiem pieszo-jezdnym. Kwota całej inwestycji to prawie 350 tysięcy złotych.

Leska Baszta była niegdyś miejscem bardzo często odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. Teren liczy kilka hektarów, a ze szczytu wzgórza rozpościerają się piękne widoki. Atrakcyjności przydają mu sąsiedztwo XVI-wiecznego Zamku Kmitów i rzeki San. Przed laty przebiegały w tym miejscu trasy pieszo-rowerowe, z których chętnie korzystała rzesza osób, w tym również miłośnicy sportów ekstremalnych – rowerzyści i paralotniarze, którzy pierwsze swoje loty wykonywali właśnie ze szczytu Baszty.

Miejsce zarośnięte i zaniedbane przez lata nabierze wyglądu i stanie się naszą wizytówką oraz bramą na piękno przyrody i bogactwo naszego regionu. Gmina Lesko jest gminą turystyczną i tego typu inwestycje są bardzo potrzebna, zwłaszcza, że wzgórze Baszta ma ogromny potencjał waty wykorzystania

– zauważa Adam Snarski, burmistrz Leska.

Fot. UMiG Lesko

Budowana drewniana platforma będzie miał 2 poziomy z pochylnią wykończone deskami. W części tarasu przewidziano wykonanie siatki rekreacyjnej – hamakowej spełniającej rolę tak zwanych leżaków. Zaplanowano także montaż lamp solarnych. Powierzchnia zabudowy tarasu widokowego to około 132 metry kwadratowe. Ponadto działka skomunikowana jest z drogą krajową nr 84 istniejącym zjazdem, od którego biegnąć będzie ciąg pieszo-jezdny z 3 miejscami postojowymi, w tym jedno przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Ta część wykończona będzie kostką brukową.

Koniec prac zaplanowano na jesień bieżącego roku, Kwota inwestycji to ponad 349 tysięcy złotych.