Założony w 1958 r. skansen to imponujący, wciąż rozbudowywany park etnograficzny zajmujący powierzchnię 38 ha i jednocześnie największe muzeum etnograficzne pod względem liczby zgromadzonych obiektów. Na terenie parku znajduje się ponad 100 obiektów z okresu od XVII do XX wieku.

W skansenie odtworzono typowe zabudowy wsi wraz z zagrodami. Podzielono go na kilka sektorów, w których można oglądać uporządkowane wg klucza etnograficznego zabytki budownictwa Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian.

Najbardziej cenne obiekty w skansenie to zabytki drewnianej architektury sakralnej. Na obrzeżach skansenu jest również obszar, na którym postawiono ekspozycję maszyn i urządzeń dzięki którym pozyskiwano i przetwarzano ropę naftową.

Kolejnym sektorem na terenie skansenu jest Galicyjski Rynek. Powstał on z myślą pokazania przykładów budownictwa podkarpackich miasteczek z przełomu XIX i XX w. Jest to rekonstrukcja galicyjskiego rynku z jego funkcjami – znajduje się tutaj m.in karczma, zegarmistrz, fryzjer, poczta, apteka, urząd gminy, sklepy, zakład stolarski, szewski.

Na wizytę w Skansenie warto przeznaczyć ok. 3 godzin i potraktować ją jako spacer wśród wyjątkowych, dawnych ukraińsko – polskich wsi.

Gdzie? Sanok, ul. Aleksandra Rybickiego 3

Fot. Janusz Kipa

« z 3 »