Mural na przystanku autobusowym w Płonnej

Mural na przystanku autobusowym w Płonnej powstał dzięki inicjatywie Joanny Niemiec-Hnat, a jego pomysłodawcą był Mieczysław Czytajło. Na powstanie dzieła wpłynęło też Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku i pracownicy Urzędu Gminy w Bukowsku. Mural wykonał Arkadiusz Andrejkow na podstawie fotografii portretowych wykonanych przez Adama Drogomireckiego w latach 90-tych w Krakowie na Rynku przy Sukiennicach i na ulicy Floriańskiej.

Kim był Stefan Dymiter „Kororo”?

To najsłynniejszy polski uliczny skrzypek – samouk, najbardziej znany z wieloletniego ulicznego koncertowania w Krakowie, głównie na ulicy Floriańskiej, ale współpracował też z krakowskimi muzykami, w tym z Piwnicą Pod Baranami. Przez wiele lat „Kororo” zachwycał swą grą mieszkańców Krakowa i licznych turystów, którym na zawsze pozostał w pamięci. Legenda i sława „Kororo” jest wciąż żywa, a dźwięki jego skrzypiec brzmią do dzisiaj w krakowskim powietrzu.

Fot. BIESZCZADER - Biuro Podróży
« z 9 »

Pochodził z romskiej rodziny, mieszkającej w Płonnej, w tak zwanym”Łazoku na Połonky”. Pod koniec 1944 roku rodzina Dymiterów, cudem ocalała z pożogi wojennej wyjechała, dzieląc późniejszy los pozostałych mieszkańców wsi. W wyniku choroby, Stefan od dziecka był niepełnosprawny, lecz już jako mały chłopiec objawił swój niezwykły talent muzyczny, by jako dorosły skrzypek osiągnąć w tej dziedzinie wirtuozerię.

Niezwykłe umiejętności Stefana Dymitera podziwiał i docenił nawet światowej sławy skrzypek Yehudi Menuhin. Z kolei dyrektor Filharmonii Krakowskiej zaprosił ulicznego skrzypka na swoją scenę.

Stefan Dymiter zmarł 26 października 2002 roku w Krakowie i zgodnie ze swoim życzeniem spoczął w Kowarach na Dolnym Śląsku.