Nadbrygadier Andrzej Bartkowiak zaapelował do strażaków PSP oraz OSP o włączenie sygnałów świetlnych dla uczczenia pamięci strażaków, poległych podczas wojny w Ukrainie. Minutę ciszy zaplanowano na niedzielę 20 marca na godzinę 8:00.

Jak podaje portal osp.pl, nadbrygadier Andrzej Bartkowiak zaapelował do wszystkich strażaków PSP i OSP, aby w niedzielę 20 marca o godzinie 08:00 w jednostkach i remizach, uczcić minutą ciszy bohaterskich ratowników Ukrainy, którzy oddali swoje życie podczas służby w tych trudnych i dramatycznych dniach wojny.

Polscy strażacy stanowczo sprzeciwiają się rosyjskiej agresji wobec integralności terytorialnej niepodległej i demokratycznej Ukrainy. Deklarujemy naszą solidarność oraz wsparcie całemu narodowi. Z podziwem i szacunkiem obserwujemy heroiczną walkę ukraińskich strażaków i ratowników w walce o życie i zdrowie obywateli. Działania ratownicze prowadzone są często pod ostrzałem kul z karabinów oraz wybuchów bomb haniebnie zrzucanych na ludność cywilną

– mówi nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP.

Niestety, osiemnastu ukraińskich strażaków oddało życie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych wypełniając swoje powołanie do niesienia pomocy chroniąc obywateli Ukrainy.

Strażacy proszą, by podczas minuty ciszy użyć wyłącznie sygnałów świetlnych i nie włączanie sygnałów dźwiękowych w samochodach pożarniczych.

Zdjęcie główne: Kamil Mielnikiewicz