Ministrowie resortów spraw zagranicznych Polski, Szwecji, Republiki Macedonii Północnej oraz Ukrainy odwidzieli z wizytą roboczą Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Przedstawiciele OBWE zapoznali się z obecną sytuacją na polsko-ukraińskiej granicy.

Delegacji przewodniczył profesor Zbigniew Rau, minister Spraw Zagranicznych RP, który przyjechał w charakterze urzędującego przewodniczącego OBWE. Ponadto komendę Bieszczadzkiego Oddziału Granicznego oraz punkt recepcyjny w Hali Kijowskiej w Korczowej odwiedzili ministrowie spraw zagranicznych Szwecji – Ann Linde, Republiki Macedonii Północnej – Bujar Osmani i Ukrainy – Dmytro Kułeba wraz z delegacjami.

W trakcie spotkania gen. bryg. SG Andrzej Popko, komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG zapoznał wizytujących z aktualną sytuacją na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą. Przedstawił też rozwiązania wdrożone w celu usprawniania czynności kontrolnych oraz zwiększenia przepustowości przejść granicznych. Była to także okazja do omówienia sprawy stworzenia warunków do dalszej pomocy i ewakuacji ludności cywilnej z najbardziej dotkniętych regionów Ukrainy.

Fot. BiOSG

Głos zabrała również Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, która przedstawiła zakres i sposób organizacji pomocy uchodźcom z Ukrainy na terenie Podkarpacia.

Źródło i zdjęcie główne: BiOSG