Piękno jest w drewnie. Cerkwie w Gminie Czarna
Zapraszamy do galerii zdjęć, która prezentuje niezwykłe sakralne budowle Gminy Czarna. Są to relikwie trudnej przeszłości i cenni narratorzy historii tego wyjątkowego miejsca. Wybudowane wiele lat temu, potrafią oczarować swoim charakterem - niektóre fascynują surowością, inne imponują skomplikowanym bogactwem detali, a jeszcze inne zaskakują unikalnym ikonostasem. Pomimo swojej różnorodności, każda z nich stanowi doskonałe świadectwo duchowego bogactwa i tradycji regionu. Szczegółowe opisy każdej z cerkwi znajdują się pod odpowiadającymi im zdjęciami.
Cerkiew w Czarnej Górnej
Dawna greckokatolicka cerkiew parafialna pw. św. Dymitra Męczennika, obecnie Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Cerkiew w Czarnej Górnej
Cerkiew w Czarnej jest świątynią orientowaną (ustawioną względem stron świata), trójdzielną o konstrukcji zrębowej. Od południa i północy do prezbiterium przylegają zakrystie. Wszystkie części pokrywają dwuspadowe dachy.
Nad nawą cerkwi znajduje się ośmioboczna wieżyczka zakończona charakterystyczną kopułą i kutym krzyżem greckim. Cerkiew zdobi unikatowy, sześciokolumnowy portyk, zwieńczony trójkątnym szczytem.
Wnętrze cerkwi w Czarnej Górnej
Zabytkowy ikonostas z 1822 roku, który zdobi wnętrze cerkwi. Na szczególną uwagę zasługuje również starodawna chrzcielnica z XVII wieku, przeniesiona tutaj z nieistniejącej już cerkwi w Lipiu, która niestety padła ofiarą pożaru. Na zdjęciu widoczna jest także pamiątkowa ikona Matki Bożej Opatrzności z XVII wieku, pochodząca z Michniowca.
Ikonostas w cerkwi w Czarnej Górnej
Zabytkowy ikonostas z 1822 roku.
Wnętrze cerkwi w Czarnej Górnej
W cerkwi znajduje się pamiątkowa ikona Matki Bożej Opatrzności z XVII wieku, pochodząca z Michniowca, dodająca do wnętrza sakralnego akcentu historycznej głębi.
Ikona Matki Bożej
Ikona Matki Bożej Opatrzności z XVII wieku, pochodząca z cerkwi w Michniowcu.
Cerkiew w Czarnej Górnej
Cerkiew w Czarnej jest jednym z nielicznych sakralnych budynków, które przetrwały trudne czasy powojenne, w tym skomplikowane wydarzenia związane z akcją „H-T”. Cerkiew ocalała dzięki lokalnej społeczności, która stanowczo sprzeciwiła się przekształceniu świątyni w magazyn lub jej rozbiórce. Przesiedleńcy, którzy przybyli na te tereny, okazali głęboki szacunek dla dziedzictwa tych, którzy zostali zmuszeni opuścić swoje domy.
Dzwonnica przy cerkwi w Czarnej Górnej
Przy cerkwi stoi dzwonnica, wybudowana w latach 70. XX wieku. Zawieszony w jej wnętrzu dzwon pochodzi z 1886 roku, stanowiąc cenny element historyczny tego sakralnego zespołu.
Cerkiew w Polanie
Dawniej cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja, obecnie nieużytkowana.
Pośrodku wsi, w otoczeniu starodrzewia stoi najstarsza w Bieszczadach, drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, którą wzniesiono prawdopodobnie w 1790 r.
Prawdopodobnie, ponieważ lokalne podania sugerują, że może być ona nawet starsza. Otóż, według tychże podań, obiekt ten początkowo służył jako rzymskokatolicka kaplica dworska. W 1780 roku, ówcześni właściciele postanowili przekazać ją Rusinom jako wyraz wdzięczności za ich pomoc w budowie nowego kościoła, co skutkowało jej przekształceniem w cerkiew.
Cerkiew w Polanie
Cerkiew w Polanie jest drewniana, zbudowana w technice zrębowej, oszalowana, dwudzielna. Wejście do przedsionka jest osłonięte pulpitowym daszkiem, wspartym na wystających belkach konstrukcji. Na wschodniej ścianie prezbiterium można dostrzec ślady po zaślepionym okulusie. Dach jest dwuspadowy, z pojedynczą kalenicą oraz wieżyczką z kopulastym hełmem nad przedsionkiem i prezbiterium.
W prezbiterium znajduje się płaski strop, natomiast w nawie imituje się sklepienie kolebkowe. Na stropie głównej nawy widnieje malowidło przedstawiające Trójcę Świętą z Nowego Testamentu, otoczoną przez serafiny w narożnikach. W pobliżu ołtarza na stropie znajduje się cyryliczny napis fundacyjny, informujący, że jest to "Dar niewiast z Polany". W zachodniej części sklepienia malowidło prezentuje krzyż stylizowany na ludowy haft. Na wschodniej ścianie nawy namalowano scenę Pasji.
Cerkiew w Polanie
Wnętrze cerkwi zdobi ornamentowo - figuralna polichromia, która została wykonana w 1937 r.
W neogotyckim ołtarzu głównym znajduje się współczesny obraz Przemienienia Pańskiego. W ołtarzach bocznych umieszczone są ikony Bogurodzicy z Dzieciątkiem i Chrystusa. Brakuje jednak dawnego wyposażenia wewnątrz cerkwi. Kilka ikon, które były częścią tutejszego wyposażenia, zachowało się w muzeach. Muzeum Narodowe w Krakowie posiada ikony przedstawiające Sąd Ostateczny z XV wieku, świętych Jana i Pawła z początku XVII wieku, oraz Deesis również z początku XVII wieku. Z kolei, w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku można zobaczyć ikonę św. Mikołaja z przełomu XVII i XVIII wieku.
Cerkiew w Bystrem
Dawna greckokatolicka cerkiew filialna pw. św. Michała Archanioła, która obecnie nie jest już używana. Pierwsze zapiski odnośnie do najstarszej cerkwi w Bystrem sięgają roku 1607. W 1681 roku na jej miejscu stanęła nowa, drewniana świątynia.
Obecna cerkiew, dedykowana Michałowi Archaniołowi, została wzniesiona w latach 1901-1902 na fundamencie poprzedniej. W 1927 roku przeprowadzono renowację ikonostasu i prezbiterium, a w 1939 roku uzupełniono kompleks sakralny o dwukondygnacyjną, murowaną dzwonnicę bramową, która powstała w pobliżu cerkwi.
Cerkiew w Bystrem
Cerkiew w Bystrem jest trójdzielna, orientowana o konstrukcji zrębowej. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie, z dwoma zakrystiami. Po bokach nawy głównej znajdują się dwie nawy boczne, nawiązujące do formy kryłosów. Całość jest zwieńczona trzema oktogonalnymi kopułami, pokrytymi blachą, z pozornymi latarniami. Nawy boczne są zwieńczone kopułami z pozornymi latarniami. Bryła cerkwi jest otoczona daszkiem okapowym. Przedsionek, na planie kwadratu, posiada nadwieszony chór, który obiega go podobnie jak i południową część nawy.
Wewnątrz cerkwi znajduje się współczesna ekspozycja krzyży i utensyliów cerkiewnych, pochodzących ze zniszczonych cmentarzy i cerkwi w Bieszczadach.
Cerkiew w Bystrem
Cerkiew w Bystrem to pięknie położony zabytek sakralny
Cerkiew w Bystrem nocą
Dzięki podświetleniu, cerkiew w Bystrem prezentuje się niezwykle malowniczo, dodając miejscu jeszcze większego uroku.
Wnętrze cerkwi w Bystrem
Cerkiew w Bystrem jeszcze w 1951 roku posiadała pełne wyposażenie. Po osiedleniu się nowych mieszkańców, podjęto próby przemiany jej na kościół. Odprawiono kilka mszy, ale władze szybko wprowadziły zakaz ich celebracji.
Wnętrze cerkwi w Bystrem
Niestety, z biegiem czasu, stan cerkwi zaczął się pogarszać, następując okres dewastacji i plądrowania wyposażenia. Część eksponatów wywieziono, a część została skradziona. W 1962 roku, pozostałe jeszcze elementy wyposażenia przewieziono do Muzeum-Zamku w Łańcucie, zapewniając im tym samym ochronę przed dalszą dewastacją.
Dzwonnica przy cerkwi
Obok cerkwi znajduje się murowana, dwukondygnacyjna dzwonnica parawanowa, zbudowana w 1939 roku. W czasie II wojny światowej jeden z dzwonów – największy – został ukryty pod podłogą prezbiterium. Pozostałe dzwony zostały zabrane w latach 50. XX wieku. Natomiast ukryty dzwon został odnaleziony w 1993 roku i obecnie znajduje się w Michniowcu.
Płyta nagrobna
Przed głównym wejściem umieszczono płytę nagrobną, prawdopodobnie pochodzącą ze starego cmentarza przycerkiewnego, lub, co bardziej prawdopodobne, była to płyta nagrobna umieszczona w starej cerkwi, która po zbudowaniu nowej cerkwi została usunięta.
Cmentarz w Bystrem
XIX-wieczny cmentarz w Bystrem, położony tuż przy granicy polsko-ukraińskiej. No terenie zadbanego cmentarza można zauważyć kilka zachowanych nagrobków i krzyży, z których dwa wykonane są z piaskowca.
Niemal wszystkie groby ozdobione są krzyżami - wykonanymi z żelaza lub kamienia. Jednak do dzisiaj pozostaje tajemnicą, gdzie stworzono te zachowane nagrobki.
Drogowskaz do cerkwi w Michniowcu
Jak dojechać? W Czarnej Górnej należy odbić na Lipie, a potem na Michniowiec. Cerkiew położona jest na niewielkim wzgórzu.
Cerkiew w Michniowcu
Pośród sielskich krajobrazów gminy Czarna znajdują się przepiękne zabytki architektury sakralnej. Na zdjęciu cerkiew w Michniowcu.
Cerkiew w Michniowcu
Współczesna cerkiew w Michniowcu nie jest pierwszym sakralnym obiektem, który zagościł w tym miejscu. Zapisy odnoszące się do lokalnych duchownych sugerują istnienie podobnej budowli już w 1557 roku. Nowa cerkiew została wzniesiona pomiędzy 1863 a 1868 rokiem. Na przestrzeni lat przeszła wiele przemian, które ukształtowały jej obecną formę. W 1924 roku przeprowadzono większy remont, podczas którego odnowiono zakrystię i przedsionek. Przed wybuchem II wojny światowej do cerkwi dobudowano chór, otaczający większą część budynku.
Cerkiew w Michniowcu
Cerkiew jest orientowana, wybudowana w konstrukcji zrębowej, podzielona na trzy części, wykończona deskami. Nawa główna ma plan ośmioboku. Od zachodu znajduje się narteks z dostawionym przedsionkiem. Nad prezbiterium, nawą i narteksem umieszczone są kopuły zwieńczone pozornymi latarniami. Nad zakrystią i przedsionkiem znajdują się dachy dwuspadowe.
Dzwonnica przy cerkwi w Michniowcu
Obok cerkwi znajduje się drewniana dzwonnica, która została zbudowana w 1904 roku. Dolna część tej konstrukcji jest zbudowana w technologii zrębowej, natomiast górna w technologii słupowo-ramowej. Całość jest nakryta dachem namiotowym, którego kształt nawiązuje do formy kopuły. Parter dzwonnicy dawniej pełnił funkcję kostnicy.
Wnętrze cerkwi w Michniowcu
Po 1951 roku świątynia została zamknięta i pozostawała nieużytkowana przez długi czas. Przez pewien okres służyła jako magazyn zboża. W 1962 roku część ikon i wyposażenia przewieziono do muzeum w Łańcucie. W 1971 roku cerkiew została przejęta przez katolików, którzy przywrócili ją do użytku liturgicznego. Przeprowadzono remont w 1981 roku, a dwa lata później wykonano nową polichromię wnętrza. Na ścianach, kopule i balustradzie chóru widnieją współczesne polichromie figuralne, które zostały wykonane w 1985 roku. W 1997 roku doszło do kradzieży dzwonów.
Cerkiew w Rabem
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Rabem jest drewnianą konstrukcją, zbudowaną między 1858, a 1859 r. Historia miejscowej świątyni sięga jednak XVI wieku, kiedy to istniała tu pierwsza cerkiew, spalona przez Tatarów w 1672 r.
Cerkiew w Rabem
Cerkiew jest orientowana, o konstrukcji zrębowej, trójdzielna i oszalowana gontem. Od strony frontu, przy narteksie, znajduje się ganek oparty na pięciu drewnianych kolumnach, zwieńczony pasem skratowań. Całość pokryta jest dachami kalenicowymi, z dachem łamanym nad nawą, zwieńczonym pozorną wieżyczką sygnaturową.
Cerkiew w Rabem
Obok cerkwi znajduje się stary cmentarz oraz murowana dzwonnica parawanowa, zbudowana na planie prostokąta. W dzwonnicy umieszczone były pierwotnie dwa dzwony. Niestety, w maju 1953 roku zostały one zabrane przez pracowników Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa w Ustrzykach Dolnych i nieodwracalnie zaginęły. Przypuszcza się, że dzwony mogły zostać zniszczone i wywiezione jako złom do Wrocławia. Dzwonnica, z jednym, niewielkim dzwonem nadal pełni swoją funkcję.
Cerkiew w Rabem. Wnętrze
Dzięki trosce mieszkańców wsi, zachował się oryginalny ikonostas, z którego zdemontowano jedynie carskie wrota i ikony namiestne, obecnie zawieszone na ścianie prezbiterium. Tam też znajdują się carskie wrota ozdobione motywem roślinnym. W rzędzie starotestamentowym ikonostasu brakuje dwóch ikon. Oryginalne ikony prazdników przechowywane są w składnicy ikon w Muzeum -Zamku w Łańcucie. Główny ołtarz oraz fragmenty ikonostasu pochodzą z nieistniejącej już cerkwi z Lutowisk. Z dawnego wyposażenia świątyni zachowały się kandelabry, a także rzeźba Matki Bożej na feretronie.
Cerkiew w Żłobku
Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogarodzicy, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Cerkiew w Żłobku
Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy, wykonana z drewna, powstała w 1830 r., zastępując starszą świątynię, o której wspomina się już w 1782 r.
Cerkiew w Żłobku, kierująca swoją orientacją ku wschodowi, została zbudowana w technice zrębowej. Zewnętrznie podzielona jest na dwie części. Prezbiterium, z wydzieloną zakrystią od strony północnej, ma kształt prostokątny. Całość jest pokryta dachami kalenicowymi, zaś do wykończenia użyto tradycyjnego gontu.
Wnętrze cerkwi w Żłobku
Współczesna cerkiew, po wysiedleniach ludności w 1951 r., została zdewastowana. Jej cenny, ruchomy inwentarz zniknął bez śladu. Do 1976 r., obiekt był wykorzystywany przez Lasy Państwowe jako magazyn na szyszki. Na szczęście, w latach 60. XX w., podjęto działania konserwacyjne, dzięki którym udało się zabezpieczyć świątynię.
Wnętrze cerkwi w Żłobku
W 1976 r., cerkiew przekazano pod opiekę parafii rzymskokatolickiej w Czarnej. Rok później, po gruntownym remoncie, zaadaptowano ją na kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas remontu usunięto zdewastowany ołtarz i ramę po ikonostasie. Nowy ołtarz przeniesiono z cerkwi w Lutowiskach. Od 1979 r., odrestaurowana cerkiew pełni rolę kościoła rzymskokatolickiego.
Krzyż przydrożny w Krainie Lipeckiej
Warte uwagi są również przydrożne krzyże, rozmieszczone wzdłuż drogi prowadzącej od Czarnej Górnej do Michniowca przez Lipie.
Krzyż przydrożny w Krainie Lipeckiej
Krzyże przydrożne są unikalnymi dziełami ludowej kamieniarki, wykutymi z piaskowca. W miejscowościach Michniowiec i Bystre możemy podziwiać aż dziewiętnaście takich imponujących, sakralnych punktów orientacyjnych.
Krzyż przydrożny w Krainie Lipeckiej
Te wyjątkowe obiekty, pełne symbolicznej treści, noszą w sobie głębokie znaczenia. Często przedstawiają zarówno sferę religijną, jak i patriotyczną.
Krzyż przydrożny w Krainie Lipeckiej
Są one kamiennym zapisem historii, który przetrwał próbę czasu i kontynuuje swoją funkcję jako przypomnienie o istotnych wydarzeniach i wartościach, które ukształtowały społeczność gminy Czarna.