• Wywieszanie budek dla ptaków w okresie zimowym jest bardzo ważne. W tym okresie mają one schron i pożywienie.
  • W lasach Nadleśnictwa Komańcza pojawiły się kolejne skrzynki. Najwięcej z nich przeznaczonych jest dla sikorek.
  • Lasy Państwowe informują, że samemu można stworzyć taką skrzynkę, jednak wskazują na jakiej wysokości powinna ona wisieć.

Ptaki są największymi sprzymierzeńcami leśników w ochronie lasu przed szkodnikami. Aby ułatwić im zakładanie gniazd, w lasach wywiesza się budki. Jesienią są one oczyszczane, co pozwala leśnikom zorientować się, które z nich były zasiedlone. W okresie zimowym ptaki są dokarmiane mieszaniną ziaren zatopionych w tłuszczu. Pomaga im to przetrwać trudny okres braku pożywienia.

CZYTAJ TAKŻE: Przymroziło i zabieliło. Na Tarnicy i połoninach pojawiła się pokrywa śnieżna

Nowe budki w lasach Nadleśnictwa Komańcza

Jak co roku w ramach działań w zakresie popierania pożytecznej fauny, leśnicy z Nadleśnictwa Komańcza wywieszają w lasach kolejną ilość nowych skrzynek dla ptaków.

Tegoroczna akcja dobiega końca, a jej efekt to wywieszenie 63 budek, w tym najwięcej bo 37 sztuk typu A, przeznaczonych dla sikorek.

Bezpieczeństwo dla ptaków

Przy tej okazji Lasy Państwowe podkreślają, że ptakom może pomóc każdy. Warto jednak wiedzieć, jak i gdzie powiesić dla nich budkę. Dlatego LP podają krótką instrukcję. Zgodnie z nią budki lęgowe należy zamontować sztywno na drzewie, np. w ogrodzie na wysokości od 3 do 5 metrów nad ziemią. Lekko pochyloną do przodu, z otworem wlotowym.

Wywieszając budkę lęgową lub budując inne sztuczne miejsce lęgowe pamiętajmy, iż możemy stworzyć śmiertelną pułapkę dla ptaków. Koty domowe dziesiątkują populacje ptaków w pobliżu naszych domostw. Skuteczną ochronę zapewnia między innymi odpowiednio dobrana średnica otworu wejściowego, aby drapieżnik nie mógł wśliznąć się do środka oraz budowanie głębszych budek niż standardowe.

Leśnicy zaznaczają również, że w pobliżu takich budek można prowadzić obserwacje ptaków, które w nich zamieszkały lub wykonywać fotografie. Warto to jednak robić tak by nie płoszyć ptaków.

Autor: Kamil Mielnikiewicz