W dniu 12 września br. podczas obserwacji terenu, funkcjonariusze SG z Huwnik zauważyli zmierzającą od strony Ukrainy grupę młodych osób.  

Po zatrzymaniu stwierdzono, że cudzoziemcy to dwóch Somalijczyków i sześciu Jemeńczyków w wieku od 17 do 23 lat. Podczas składania wyjaśnień okazało się, że imigranci zmierzają na zachód Europy.

nielegalni na granicy
Fot. BiOSG

Na teren Ukrainy dostali się legalnie, ale granicę z Polską przekroczyli pieszo, nielegalnie – bez wymaganych dokumentów. Do poruszania się w terenie używali nawigacji w telefonie. 

Może to Cię zainteresuje: Sukces ratowników GOPR Bieszczady

Imigranci byli w dobrej kondycji fizycznej. W plecakach posiadali ubrania na zmianę oraz pieniądze na dalszą podróż. Aktualnie, trwają czynności związane z przekazaniem ich w drodze readmisji z powrotem na Ukrainę.

Od początku 2021 roku Straż Graniczna zatrzymała 165 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy z Ukrainą i Słowacją. Byli to głównie obywatele Afganistanu, Turcji, Syrii i Somalii. Polskę traktowali jako punkt tranzytowy do krajów Europy Zachodniej.

Jak dowiadujemy się od rzecznika BiOSG „W bieżącym roku presja migracyjna na Podkarpaciu utrzymuje się na podobnym poziomie jak w latach ubiegłych”.

Żródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej