Historia jednego z najbardziej znanych dworów obronnych

Historia dworu w Uhercach Mineralnych sięga drugiej połowy XVI wieku. Około 1580 roku wzniósł go starostwa lwowski Mikołaj Herburt. Końcem XVI stulecia Uherce Mineralne wraz z ręką Doroty Herburtowej przeszły na własność Stanisława Tarnawskiego, chorążego ziemi sanockiej. Ten z powodu licznych długów pozbył się swego majątku ziemskiego, który mógł łatwo zostać zasądzony jako rekompensata wobec wierzycieli. Nowym właścicielem dworu Uherce został Stanisław Stadnicki z Leska.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Poranny spacer ulicami Ustrzyk Dolnych. Zobaczcie zdjęcia

Główny wierzyciel Tarnawskiego, referendarz koronny Jan Tomasz Drohojowski nie pogodził się z tą decyzją i tak rozpoczęła się jego 4-letnia prywatna wojna ze Stadnickim i Tarnawskim. Zameczek musiał być dobrze umocniony, ponieważ mimo kilku prób nie udało się go nigdy Drohojewskiemu zdobyć. Aby stale nękać jego właścicieli wzniósł on w okolicy Uherzec fortyfikację polową, otoczoną nawodnionymi fosami. W 1672 roku, podobnie jak cała wieś, budowla ucierpiała podczas najazdu Tatarów. Kolejne spustoszenie przyniósł pożar w roku 1830. Odbudowę przeprowadził Karol Skibiński. W czasie II wojny światowej dwór w Uhercach Mineralnych zajęli najpierw Sowieci, potem Niemcy.

Po wojnie zarząd nad nim przekazano miejscowemu PGR-owi, który po odbudowie i odarciu z wszelkich cech stylowych przeznaczył go na prywatne mieszkania oraz kino. Po kilkudziesięciu latach dewastacji zabytek opuszczono. W XXI wieku kupiła go Zofia de Viron z Krakowa.

Ruiny dworu przetrwały do dnia dzisiejszego

Dwór Uherce jest budowlą piętrową z dwoma narożnymi alkierzami. Niegdyś, jak każdy renesansowy kasztel, ozdobiony był attyką, a w XIX wieku za czasów Karola Skibińskiego położono w nim wspaniały dębowy parkiet we wzory arabeskowe, pochodzący z zamku Mniszchów w Laszkach Murowanych. Do dziś przetrwały na parterze sklepienia krzyżowe i kolebkowe z lunetami z drugiej połowy XVI wieku. Niestety, nie da się ich zobaczyć, ponieważ dwór jest zamknięty.

Autor: Kamil Mielnikiewicz | zamkomania.pl