Dwa dni temu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kobiet. W nawiązaniu do tego święta warto zwrócić uwagę między innymi na kobiety, które postanowiły zamienić ubranie cywilne na mundur.

Dzień kobiet ma bogatą ponad stuletnią tradycją. Jest wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Warto wspomnieć, że Straż Więzienna była pierwszą formacją mundurową w Polsce, która oficjalnie przyjęła kobiety w swoje szeregi. Już w Dekrecie Rady Ministrów o tymczasowych przepisach więziennych z 1919 roku w art. 3 jest mowa o „dozorcach i dozorczyniach”. Inne formacje mundurowe dały możliwość służby kobietom dopiero kilka lat później.

Kobiety pracują na wszystkich stanowiskach

Obecnie w strukturach organizacyjnych Służby Więziennej pracują kobiety na wszystkich stanowiskach, od najwyższych szczebli kierowniczych, przez działy administracyjne, po stanowiska ściśle związane z pracą w stałym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności.

Podobnie jest w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy, gdzie funkcjonariuszki realizują różne zadania służbowe. W 2021 roku w szkoleniach specjalistycznych, kursach przygotowawczych i innych formach doskonalenia zawodowego realizowanych w Olszanicy udział wzięło 296 kobiet.

/Ośrodek Doskonalenia Kadr Służy Więziennej w Olszanicy | Facebook/

Zdjęcie główne: Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy | Facebook