Połowa wakacji już za nami. Podobnie, jak w latach poprzednich, Bieszczady są jednym z częściej wybieranych kierunków na letni wypoczynek. Będąc w tej części Polski należy pamiętać, że wejście na szlak górski wiążę się z przestrzeganiem ważnych zasad. Ze względu na istotę sprawy, dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego opublikowała komunikat, a w nim kilka rad.

Gdzie bezpiecznie zostawić samochód?

Wybierając się w góry samochodem, należy zwrócić uwagę na parkingi, które zapełniają się już około godziny 10:30 – 11:00. W późniejszych godzinach mogą wystąpić utrudnienia w znalezieniu wolnego miejsca, zwłaszcza w miejscowości Wołosate oraz na Przełęczy Wyżniańskiej (wyjście w kierunku Małej Rawki i Połoniny Caryńskiej). Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego zachęca do korzystania z parkingu zlokalizowanego w Ustrzykach Górnych przy szlaku czerwonym prowadzącym na Szeroki Wierch. To dobre miejsce, które stanowi alternatywę dla osób, które idą w kierunku Tarnicy lub na Połoninę Caryńską.

Fot. Bieszczadzki Park Narodowy

Mniej uczęszczane szlaki

Na terenie Parku jest 140 kilometrów szlaków pieszych. Warto skorzystać z tych mniej uczęszczanych odcinków:
Bereżki – Przysłup Caryński – Połonina Caryńska
Suche Rzeki – Smerek – Jaworzec
Tarnawa Niżna – Dźwiniacz
Wetlina – Dział – Mała Rawka
Jaworzec – Przełęcz Orłowicza – Smerek

Przed wejściem na szlak trzeba uiścić opłatę

Każda osoba wybierająca się na bieszczadzkie szlaki powinna pamiętać o zakupie biletu wstępu. Aby uniknąć oczekiwania w kolejkach warto dokonać tego przez platformę e-parki, jednak trzeba zwrócić uwagę, że zasięg Internetu na terenie parku nie jest najlepszy. Z tego powodu lepiej zaopatrzyć się w bilety wcześniej i wziąć ze sobą potwierdzenie zakupu. Dla osób posiadających bilet oraz dla osób z ważną Kartą Dużej Rodziny wejście jest bez kolejki, ale po okazaniu tych dokumentów obsłudze punktu informacyjno-kasowego. W momencie, kiedy zdecydujemy się na zakup biletu już na miejscu, zapłacimy tam tylko i wyłącznie gotówką.

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego przypomina o zmianie przebiegu szlaku prowadzącego z Przełęczy Wyżnej (parking gminy Lutowiska) na Połoninę Wetlińską. Nie ma już możliwości podejścia do schronu „Chatka Puchatka”, ani przejścia leśnym odcinkiem dawnego szlaku żółtego. Ponadto, cały grzbiet Połoniny Wetlińskiej jest udostępniony dla wędrowców (szlak czerwony).

Kamil Mielnikiewicz