Świąteczne jarmarki

Wspaniałe dekoracje świąteczne, aromatyczne potrawy, prezenty i wiele innych rzeczy będzie można kupić podczas bożonarodzeniowych jarmarków w bieszczadzkich miejscowościach oraz w okolicach. Mieszkańcy lubią takie wydarzenia, gdyż pozwalają one poczuć niezwykłą magię świąt. W tym roku kiermasze będą miały miejsce w Lesku, Lutowiskach, Baligrodzie, Ustrzykach Dolnych, Załużu czy Wujskiem.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Państwowy koncern przejmuje znany hotel w Myczkowcach

W Lesku jarmark świąteczny podzielony został na dwa dni. Jutro wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 i zakończy o 16:00, z kolei w sobotę potrwa od 09:00 do 15:00. Po raz kolejny stoiska zlokalizowane będą na Placu Pułaskiego i okolicznych ulicach.

Stroiki bożonarodzeniowe, ozdoby świąteczne, kartki, makramy, ceramika, bombki, herbaty smakowe, miody, ciasta i przetwory. Te i wiele innych rzeczy będzie czekało na wszystkich, które zdecydują się odwiedzić kiermasz w Lutowiskach. W najbliższą sobotę w godzinach 09:00 – 14:00 stoiska zlokalizowane będą w Gminnym Ośrodku Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach.

Fot. Korso Sanockie, zdj. ilustracyjne

Świątecznego klimatu nie zabraknie też w Baligrodzie. Już w najbliższą niedzielę na placu w centrum miejscowości od godziny 11, mieszkańcy, ale nie tylko, będą mogli skorzystać z takich atrakcji jak wspólne ubieranie choinki czy spotkanie ze św. Mikołajem. Dla najmłodszych przygotowano też zabawy z animatorem.

Podczas jarmarku nie zabraknie oczywiście stoisk z rękodziełami, na których będzie można kupić wyjątkowe, klimatyczne ozdoby. We wspaniały sposób udekorują nasze cztery kąty, nadając im wyjątkowego, świątecznego klimatu. Autorami prac są między innymi dzieci z miejscowej szkoły podstawowej.

Poprowadzone zostaną warsztaty, gdzie leśnicy udowodnią, że choinka nie jedno ma imię, a szyszka może przybrać kształt skrzata. „Wspólnie postaramy się przygotować stroiki i ozdoby z naturalnych materiałów. Jedlina, szyszki, patyczki – kto powiedział, że naturalne nie może być piękne?” – zapowiadają.

Wszelkiego rodzaju rozmaitości świąteczne będzie można nabyć w dniu jutrzejszym na kiermaszu zorganizowanym w holu małej szkoły w Szkole Podstawowej nr 2 NSS w Ustrzykach Dolnych. Jak informują organizatorzy, środki finansowe pozyskane podczas tej akcji w całości zostaną przekazane na leczenie absolwentki szkoły Ewy, która ma bardzo poważny problem ze wzrokiem.

Fot. Korso Sanockie, zdj. ilustracyjne

„Świąteczny Kiermasz Charytatywny dla Olusia Wojciechowskiego” – pod taką nazwą odbędzie się bożonarodzeniowe wydarzenie w Wujskiem i Załużu. Pierniczki, własnoręcznie zrobione stroiki, bałwanki, bombki na choinkę, aniołki, krasnale i wiele innych. Takie rzeczy będzie można zakupić już w najbliższą niedzielę o godzinie 08:30 i 11:30 przy kościele pw. Świętych Kosmy i Damiana w Wujskiem oraz o godzinie 10:00 przy kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Załużu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Snowgliding w Bezmiechowej Górnej. To nowa forma narciarstwa [ZDJĘCIA]

Niedawno pojawiła się informacja o odwołaniu kiermaszu świątecznego w Cisnej. Jednak sprzedaż stroików, choinek i ozdób na rzecz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Cisnej, odbędzie się w najbliższą niedzielę przy kościołach w Cisnej i Wetlinie.

Ubieranie świątecznych choinek

Zwyczaj dekorowania choinki liczy niecałe dwieście lat. Tradycja na dekorowanie świątecznego drzewka stała się tak silna, że nie wyobrażamy sobie bez niej Bożego Narodzenia. W każdym domu takie drzewko się na pewno znajdzie, jednak by tradycja była jeszcze bardziej podtrzymana, w wielu bieszczadzkich miejscowościach zorganizowano wspólne ubieranie choinki. W Olszanicy (17 grudnia, godz. 09:15, plac przed Gminną Biblioteką Publiczną), Lutowiskach (19 grudnia, godz. 14:00, parking obok kościoła) oraz w Czarnej (21 grudnia, godz. 09:30, park).

Autor: Kamil Mielnikiewicz