Miniony weekend był dla Bieszczadzkiej Grupy GOPR spokojny. Ratownicy w porównaniu do innych tygodni wyjeżdżali na akcje znacznie rzadziej. Jednak mimo to nie obyło się bez żadnej interwencji.

Ratownicy GOPR stacjonujący na co dzień w Cisnej, udzielili w weekend pomocy kobiecie, która wędrując na szczyt Korbani doznała urazu stawu skokowego. Po przybyciu na miejsce, okazało się, że rana nie jest na tyle poważna, by wzywać karetkę pogotowia ratunkowego. Goprowcy po zabezpieczeniu przetransportowali poszkodowaną na specjalnej przyczepce do Bukowca.

ZOBACZ TAKŻE: Wieża widokowa na Korbani

Po publikacji tej informacji w mediach społecznościowych, pojawiło się wiele komentarzy na temat obuwia kobiety, która w chwili zdarzenia miała założone stopki i zwykłe sportowe adidasy niesięgające nawet do kostki. Jest to kolejny przypadek nieodpowiedzialnych turystów, którzy postanowili zdobyć góry bez odpowiedniego przygotowania.

Jakie wybrać obuwie idąc w góry?

Przygotowanie do wyjścia w góry to nie tylko pakowanie plecaka i praca nad kondycją. Należy pamiętać o tym, by odpowiednio się ubrać, ale i zabrać dodatkową odzież ze sobą. Zwróćmy szczególną uwagę na buty, które w górach są podstawą. Warto zdecydować się na buty trekkingowe. Nasze stopy są narażone na duży wysiłek podczas długiej wyprawy, a źle dobrane obuwie może sprawić, że wędrówka stanie się udręką.

Kupując obuwie górskie musimy kierować się przede wszystkim własnym komfortem. Za małe buty mogą sprawić, że wędrówka zamieni się w tortury przez stłuczone palce, otarcia i odciski, zatem lepiej jest wybrać rozmiar nieco większy niż zwykle. Równie ważna jest odpowiednia podeszwa, która powinna zapewniać bezpieczny kontakt z podłożem i odpowiednią przyczepność.

Pamiętajmy! Mimo że szlak na który idziemy wydaje się łatwy, to nie oznacza, że nie musimy się do niego odpowiednio przygotować. Wystarczy trochę deszczu, aby ścieżka stała się śliska.

Kamil Mielnikiewicz