Zagrodę przez całe lata tworzyli Magda i Janusz Demkowicze, którzy w 2020 r. losy tego niezwykłego miejsca w Bieszczadach przekazali Marii i Dorianowi Turkom.

Obecnie w skład Zagrody wchodzą dwie drewniane Chaty Modrzewiowa i Jodłowa, Spichlerz, a także „Wesoła Stodoła” (w 150-letniej stodole z bali odbywają się warsztaty rękodzielnicze, prezentacje, koncerty, biesiady, wystawy), ruska bania oraz piwnica winna „Pieczara Węgrzyna”, wypełniona szeregiem gąsiorów z różnymi nalewkami domowej roboty.

W kuchni przygotowywane są dania regionalne, wywodzące się z kuchni rusińskiej: knysze, fuczki, hreczanki. Serwowane są tu także własne konfitury, karpackie wino, grzyby, sery wołoskie, także domowy chleb i inne wypieki, wśród których królują proziaki.

Wolny czas można spędzić twórczo w „Wesołej Stodole”, gdzie odbywają się zajęcia i warsztaty: bibułkarskie, tzw. „kręceniekwiatów z bibuły; malowania na szkle, garncarskie „Zakręcona glina”; wypiekania w chlebowym piecu chleba, pierników, rogalików, jabłek i innych słodkości.

Warto wziąć udział w warsztatach wyrobu krywulek – biżuterii łemkowskiej, według tradycyjnych metod pod kierunkiem absolwentki Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. A na cierpliwych czekają warsztaty tkania na krosnach i ramie – każdy może spróbować i utkać fragment dywanika na starych krosnach lub też zająć się tkaniem gobelinu i zgłębiać tajniki wiedzy tkackiej.

Gospodarstwo Agroturystyczne Zagroda Magija, na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki

38-623 Uherce Mineralne, Orelec 6A

+48 698 596 784, bieszczady@zagrodamagija.pl

Fb Zagroda Magija Bieszczady, www.zagrodamagija.pl