Oberża Zakapior to ciekawe miejsce na mapie kulinarnej regionu, można tu zjeść dania wywodzące się z tradycji kulinarnej Bojków i Łemków, dawnych mieszkańców obszaru Beskidu. Spora część z tych nazw brzmi w naszych uszach egzotycznie.

Na śniadanie warto spróbować szmyrglówki (racuszki) z miodem albo solidną porcję zupy maczanki z kiełbasą. Zakąski polecane do oczywiście proziaki, ale i deska bieszczadzkich serów. Równie ciekawie brzmiące, jak i smaczne, są zupy np. kaszełynik łemkowski (z kapusty kiszonej z chrzanem i śliwkami), żur jakowy w Wetlinie warzyli (z wiejskim twarogiem w chlebku) czy oryginalna zupa-dupa (z borowikami i śliwkami suszonymi).

Z dań głównych w menu znajdziemy klusz łemkowski (kopytka z sosem z grzybów leśnych), werenyky hryczane (pierogi z kaszą gryczaną, cebulą, pokrzywą i czosnkiem niedźwiedzim) ze śmietaną, nupis kapuściany (pierogi z kapustą kiszoną, grzybami i melisą). Klasyczne dania drugie to np. fuczki, bohar barani (pieczeń barania) z kopytkami czy jagnięcina po bojkowsku w liściu kapusty. Na wielbicieli ryb czekają sandacz, pstrąga smażony oraz pstrąg hrabiego Fredro, czyli zapiekany w śmietanie (czas przygotowania 45 min.).

Nowością są dania z dziczyzny, m.in. pieczeń z dzika w sosie własnym, gulasz z dzika z podgrzybkami i śliwkami, z kaszą gryczaną z śliwkami i boczkiem czy gulasz z sarny z pęczakiem z groszkiem i marchewką oraz kapustą kiszoną.

Oberża Zakapior, na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki 

38-610 Polańczyk, ul. Zdrojowa 37, +48 661 075 340, 

adam.adam@onet.eu, www.zakapior.com

czynna codziennie 11.00–22.00 lub do ostatniego klienta