reklama

Gdy na drodze stanie nam niedźwiedź

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności
reklama

Rozpoczął się sezon na wyjazdy w Bieszczady, a co za tym idzie, na wędrówki po szlakach, ścieżkach i bezdrożach.

I to właśnie na tych ostatnich może się zdarzyć, że podczas wędrówki, na drodze stanie nam któreś z bieszczadzkich zwierząt. Może się również zdarzyć, że tym zwierzęciem będzie niedźwiedź.

Niedźwiedź jest jednym z największych drapieżników występujących na lądzie. Miejmy więc na uwadze to, że nie jest to miś ani misiek i w żadnym wypadku nie należy się do niego zbliżać! Dorosłe osobniki ważą nawet ponad 350 kg. Nic nam nie da ucieczka na drzewo, bo niedźwiedzie świetnie się na nie wspinają. Potrafią też pływać i bardzo szybko biegać. Są w stanie biec z prędkością ok. 50 km/h.

niedzwiedz
Fot. Nadleśnictwo Stuposiany/fp
Niedźwiedzie są bardzo ostrożne, ale nie są płochliwe. Starają się unikać człowieka, ale jeżeli je zaskoczymy, np. podczas jedzenia, to do takiego niespodziewanego spotkania może dojść.

Aby pomóc nam wyjść cało z takiego niespodziewanego spotkania, Nadleśnictwo Stuposiany na swoim fan page'u przedstawiło listę wytycznych, wskazujących jak powinniśmy się w takiej sytuacji zachować. Lista została przygotowana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska

Życzymy Wam (i sobie również), żeby do takiego spotkania nie doszło, ale na pewno warto zapoznać się z poradami zanim wybierzemy się na bieszczadzką wędrówkę. 

Zapraszamy do lektury:

Gdy na drodze stanie nam niedźwiedź

  • Zachowaj spokój i nie panikuj.
  • Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.
  • Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go i nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.
  • Jeśli spotkasz młodego, ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś.
  • Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje.
  • Jeżeli zwierzę zostało sprowokowane, powinieneś jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje. Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością.
  • Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego).
  • W przypadku, kiedy to nie pomoże, połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Zachowuj się biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.
Żródło: Fan page Nadleśnictwa Stuposiany

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama