Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Krościenka zatrzymali 25-letniego obywatela Ukrainy, zaangażowanego w handel oraz przemyt narkotyków przez granicę. Mundurowi na terenie jego mieszkania zabezpieczyli liczne substancje narkotyczne przygotowane do sprzedaży.

Funkcjonariusze z Krościenka na terenie Wrocławia prowadzili działania mające na celu ustalenie miejsce pobytu członka organizacji przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków do Polski. Za zgodą nadzorującej czynności Prokuratury Okręgowej w Krośnie 25-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany w swoim mieszkaniu.

Mundurowi ujawnili tam prawie 200 g przygotowanych do dystrybucji środków narkotycznych. Była to marihuana, amfetamina, meta-amfetamina i tabletki extazy o łącznej szacunkowej wartości 9613 złotych

– informuje chor. szt. SG Andrzej Bembenek, z zespołu prasowego BiOSG.

Cudzoziemiec został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Krośnie, gdzie przedstawiono mu zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przywóz do Polski i wprowadzanie do obrotu środków odurzających oraz zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków.

Geneza prowadzonej sprawy

Geneza sprawy sięga grudnia 2021 roku, kiedy to strażnicy graniczni z Krościenka i Czarnej Górnej trafili na trop przestępczej działalności polegającej na przemycie z Ukrainy do Polski narkotyków przez tak zwaną „zieloną granicę”.

W wyniku wspólnych działań zatrzymano 19-letniego obywatela Ukrainy, który przewoził w swoim samochodzie 5 opakowań zawierających 1,9 kg marihuany oraz 23 g meta-amfetaminy. Strażnicy graniczni ustalili miejsce odbioru nielegalnego towaru, gdzie dodatkowo odnaleziono prawie 5 kilogramów marihuany. 19-letni kurier, który usłyszał zarzut sprowadzenia na polski obszar celny znacznej ilości środków odurzających nadal przebywa w areszcie

– dodaje chor. szt. SG Andrzej Bembenek.

Decyzją Sądu Okręgowego w Krośnie wobec zatrzymanego we Wrocławiu 25-letniego obywatela Ukrainy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy i jest realizowana pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krośnie. Zatrzymanym mężczyznom grozi kara od 3 do 10 lat więzienia, a wartość ujawnionych substancji odurzających to 211,8 tysięcy złotych.