Włodarze gminy Ustrzyki Dolne po raz kolejny wykazują się innowacyjnym pomysłem w regionie. W połowie maja 2021 roku do użytku oddano mobilną bibliotekę. Jest to pierwszy taki pojazd na Podkarpaciu i prawdopodobnie drugi w Polsce. Dzięki niemu, wszyscy mieszkańcy wiosek, mogą stać się pełnoprawnymi czytelnikami. Auto, w którym urządzono mobilną bibliotekę, zostało przekazane nieodpłatnie przez Zakład Karny w Rzeszowie. Następnie przystosowano go do potrzeb wypożyczalni książek. Kolejną ideą było zagospodarowanie niemal dziewiczej dzisiaj i odciętej od świata Teleśnicy Sannej. W miejscowości usytuowanej nad brzegiem Zalewu Solińskiego, miałby powstać punkt turystyki wodnej z przystanią domków letniskowych, wypożyczalnią sprzętu wodnego, a także teren rekreacyjny. 

Fot. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Ustrzykach Dolnych

Ekologiczna komunikacja

Tym razem zdecydowano się na próbę uruchomienia ekologicznej komunikacji publicznej, która wykorzystywałaby autobusy elektryczne. Według wstępnych planów od 2023 roku w gminie można by było jeździć nowoczesnymi „elektrykami”. Tym samym z dróg zniknęłaby obecna flota spalinowych, 30-letnich autosanów i innych pojazdów służących do komunikacji publicznej.

„Komunikacja bezemisyjna to przyszłość. Autobusy elektryczne pozwoliłyby zachować nam przyrodę w Ustrzykach Dolnych w niezmienionym stanie” – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sukces ratowników GOPR Bieszczady. Wygrali ogólnopolskie zawody

Jeżeli te plany przeobraziłyby się w rzeczywistość, to ta niemal 17 tysięczna bieszczadzka gmina stałaby się jedną z niewielu gmin w Polsce, która wprowadziła komunikację publiczną w stu procentach bezemisyjną. Wstępnie na drogi miałoby wyjechać 10 pojazdów, oscylujących w kwocie 26 milionów złotych. Przy składaniu wniosku zwrócono również uwagę na eksploatację. Wstępna kalkulacja zakłada, że zużycie prądu na 100 kilometrów oraz gwarantowany zasięg tego autobusu będzie tańszy niż aktualnie koszt autobusów spalinowych. 

„To kolejny krok w drodze do zachowania i dbania o naturalne, zielone i ekologiczne Ustrzyki Dolne” – dodaje ustrzycki włodarz.

Pierwsze testy już zimą?

Aktualnie prowadzone są rozmowy na mocy których, gmina Ustrzyki Dolne mogłaby w okresie zimowym przetestować bezemisyjny autobus elektryczny marki MAN. Służyłby on w ramach testów jako skibus dowożący narciarzy i innych miłośników sportów zimowych pomiędzy ośrodkami noclegowymi, sportowymi oraz wyciągami narciarskimi.

Kamil Mielnikiewicz