Uczniowie bieszczadzkich szkół podstawowych i średnich wzięli udział w sprzątaniu skwerów, placów i terenów zielonych. Akcję zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Międzynarodowy Dzień Ziemi to akcja, która corocznie przeprowadzana jest wiosną, a jej głównym celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy przedsięwzięć chcą uświadamiać obywatelom, zarówno starszym, jak i młodszym, że dbanie o środowisko jest bardzo ważne.

„Gest dla ziemi z BdPN”

Śmieci to poważny problem dla dzikiej przyrody, także w parkach narodowych. Z uwagi na to, w Dniu Ziemi młodzież z Zespołu Szkół w Lutowiskach wspólnie z dziećmi z Ukrainy przebywającymi w Ustrzykach Górnych wzięła udział w akcji „Gest dla ziemi z BdPN”. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w zbieranie plastikowych butelek i puszek przy drodze wiodącej w kierunku Przełęczy Bukowskiej. Z kolei na starym cmentarzu w Wołosatem uprzątnęli wypalone znicze. Następnie zebrane i posegregowane śmieci wyrzucono do kontenerów przy punkcie kasowym, przy szlaku prowadzącym na Tarnicę.

Naszym działaniom sprzyjała wiosenna aura. Dzięki takiej akcji, nasi goście z Ukrainy poznali zasady zwiedzania parku narodowego. Po wspólnym sprzątaniu odbyło się ognisko przy Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej w Wołosatem oraz krótka wizyta w stadninie koni huculskich

– mówią pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

„Młodzi razem dla czystej gminy Lesko”

Do akcji sprzątania włączyły się również szkoły z terenu gminy Lesko. Pod hasłem „Młodzi razem dla czystej gminy Lesko” dzieci i młodzież wraz ze swoimi nauczycielami zebrali śmieci w miejscach najliczniej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów. W działaniach wzięły udział szkoły samorządowe i podstawowe ze: Średniej Wsi, Hoczwi i Manasterca. Ponadto placówki szkół średnich: Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych, Zespół Szkół Leśnych oraz Liceum Ogólnokształcące z Leska. W akcję włączyło się również leskie Przedszkole Samorządowe im. Misia Uszatka oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Dodatkowo przy szkołach oraz w parku miejskim posadzono drzewa podarowane przez Nadleśnictwo Lesko, a w Szkole Podstawowej w Bezmiechowej Dolnej edukator nadleśnictwa przeprowadził pogadankę o ochronie lasów i drzew oraz ich roli w naszym życiu.

Warto również zauważyć, że Środowiskowy Dom Samopomocy im. ks. Ludwika Palucha w Lesku wykonał domki dla owadów, które umieszczone zostaną na terenie miasta.

Zdjęcie główne: Bieszczadzki Park Narodowy | Facebook