Wczoraj obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. To święto, kiedy Polacy dumnie eksponują flagi chociażby przez powieszenie jej na balkonie swojego mieszkania. Bardzo oryginalnie podeszła do tego Fundacja Prowing Non Profit, której członkowie prezentowali barwy narodowe na szybowisku w Bezmiechowej.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej obchodzony jest 2 maja, a jego głównym celem jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Barwy flagi mają także swoje znaczenie. Kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość. Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność.

Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwszym jest biało-czerwony prostokąt. Drugim natomiast flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą flagi z godłem mogą używać wyłącznie oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, a także polskie statki morskie jako banderę.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej na szybowisku w Bezmiechowej