Mateusz Morawiecki przyznał ministrowi spraw wewnętrznych i administracji środki finansowe z ogólnej rezerwy budżetowej z przeznaczeniem dla Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na zakup sprzętu i ekwipunku dla ratowników górskich.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kolejne bieszczadzkie stacje narciarskie rozpoczynają sezon

Duże pieniądze dla GOPR

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało dodatkowe 168 tysięcy złotych z przeznaczeniem do wydatkowania do końca bieżącego roku. Ponadto 9 milionów 556 tysięcy złotych z przeznaczeniem do wydatkowania do 15 listopada 2022 roku.

Plany na zakup sprzętu

GOPR z uzyskanych środków planuje zakupić jeszcze w tym roku 4-letnią licencję oprogramowania do automatycznej detekcji osób zaginionych. Z kolei do końca listopada 2022 roku wyposażyć ratowników w ekwipunek do działań ratowniczych. Między innymi w ekwipunek ski-turowy, sprzęt alpinistyczny do działań ratowniczych, odbiorniki GPS, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, kardiomonitory oraz automatyczne defibratory. Zakupione zostaną także quady do ratownictwa górskiego, skutery śnieżne, jednośladowe pojazdy gąsienicowe, przyczepy do transportu pojazdów służących do ratownictwa górskiego, samochody terenowe – karetki górskie oraz nosze do transportu poszkodowanych.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / gov.pl