419,50 m. n.p.m. to dzisiejszy poziom wody w Jeziorze Solińskim. Woda wydaje się być rekordowo wysoka. Jednak jak się dowiedzieliśmy w PGE Energia Odnawialna, oddział w Solinie jest to „normalny” poziom wody o tej porze roku.

Wysoki poziom wody w Solinie
Fot. Saga

Przyznam, że od 10 lat tak wysokiego lustra wody nie widziałam.

Jezioro Solińskie to zbiornik, którego powierzchnia wynosi ok. 22 km2, a długość ponad 26 km. Linia brzegowa wynosząca ok. 156 km charakteryzuje się różnorodnością. Pełno tutaj mniejszych i większych zatok i zatoczek.

Przeczytaj również: 6 metrów pod dnem Soliny

Wysoka woda w Solinie

To właśnie w kilku takich zatokach, w sezonie, działają wypożyczalnie sprzętu pływającego. Na zimę, w celu zabezbieczenia sprzętu wyciągają go na brzeg. Niestety, okazuje się, że poziom wody w jeziorze bywa tak wysoki, że sięga pozostawionych na brzegu łodzi czy kajaków. Wysoka woda odcina także dostęp do pomostów i kei. Bywa i tak, że te się zrywają i odpływają stojąc daleko od brzegu.

Fot. Saga

I tak właśnie dzieje się przez ostatnich kilka dni. Ocieplenie, a co za tym idzie roztopy, które niedawno miały miejsce, a także opady deszczu spowodowały znacznie podwyższony poziom wody w Solinie.

Ale nie tylko w Solinie. Również na Sanie, który do Soliny wpływa w Rajskiem. W miejscowości Rajskie San sięga mostków, a drzewa i krzewy stoją w wodzie nawet kilka metrów od brzegu.

Fot. Saga

Zobacz galerię zdjęć