BdPN przygotowuje miejsce do obserwacji gwiezdnego nieba. Droga Mleczna będzie na wyciągnięcie ręki!

Bieszczady to jedno z ostatnich miejsc w Polsce i w Europie, gdzie nie występuje zanieczyszczenie światłem.

Dlatego w 2013 roku utworzono Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”.  Zajmuje on powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego  i Doliny Sanu.

Na terenie Polski jest to drugi taki park, a w Europie jeden z największych pod względem wielkości. Teraz to już praktycznie ostatni moment, żeby dla potomnych zachować obszary nie skażone światłem.

Bieszczadzki Park Narodowy w Tarnawie Niżnej  przygotowuje miejsce do obserwacji gwiezdnego nieba. Jest wykonane w ramach mikroprojektu pn.: „Świat przyrody i kultury Karpat Wschodnich – wspólna promocja – lepsza ochrona”. 

W Bieszczadach, z dala od cywilizacji i sztucznego światła, można zobaczyć podczas bezchmurnej i bezksiężycowej nocy ponad 7000 gwiazd. A po odsunięciu ruchomego dachu, za pomocą teleskopu, z pewnością jeszcze więcej! Jak tylko pozwolą na to wytyczne przeciwepidemiczne,  BdPN zaprosi na astropokazy.

Oglądanie tysięcy gwiazd na niebie i zobaczenie (często po raz pierwszy w życiu) Drogi Mlecznej jest niezapomnianym przeżyciem. Ale pamiętajmy też, że nadmiar światła nocą  jest  po prostu  szkodliwy!  Dla ludzi i zwierząt, a także dla roślin. 

Jeśli tylko możemy przebywajmy tam, gdzie nocą jest ciemno…