reklama

Deszcz Perseidów na niebie. Najlepiej obserwować je w Bieszczadach

Opublikowano:
Autor:

Deszcz Perseidów na niebie. Najlepiej obserwować je w Bieszczadach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności
reklama

Zaczyna się okres, który jest nie lada atrakcją dla miłośników „spadających gwiazd”. Wkrótce, przy sprzyjającej pogodzie będziemy mogli zaobserwować deszcz Perseidów na niebie. Ich aktywność potrwa do 24 sierpnia, a najlepiej dostrzec je w Bieszczadach.

Co roku w drugiej części sierpnia mieszkańcy całej Polski mają okazję oglądać deszcz meteorów. W te wakacje Perseidy możemy podziwiać pomiędzy 10 a 24 sierpnia. Największa ich liczba spadnie pomiędzy 11 a 14 sierpnia.

Oczywiście to, jak wiele uda się ich zobaczyć, zależy w dużej mierze od bezchmurnej pogody oraz od miejsca obserwacji. Im mniej świateł miasta będzie naokoło, tym większa szansa na naliczenie dużej ilości spadających gwiazd. Dlatego jednym z najlepszych miejsc na obserwacje są Bieszczady, gdzie praktycznie w ogólnie nie występuje charakterystyczna dla miast łuna świetlna.

Park Gwiezdnego Nieba

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nocne niebo nie wszędzie widoczne jest tak samo. Obecnie w Europie niewiele jest już zakątków, gdzie jest zupełnie ciemno. Jednym z takich miejsc jest utworzony w 2013 roku, w gminie Lutowiska, Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady. To właśnie tam gołym okiem możemy obserwować gwiazdy wyglądające tak, jak wtedy gdy w niebo wpatrywał się Kopernik czy Galileusz.

Powierzchnia parku to 113 846, 41 ha. Są to obszary polskiej części Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, tzn.: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy.

Gdzie oglądać spadające meteory w Bieszczadach?

Jednym z najlepszych miejsc do oglądania nocnego nieba w Bieszczadach jest parking na Przełęczy Wyżnej, tam gdzie rozpoczyna się szlak na Połoninę Wetlińską. Przełęcz położona jest dość wysoko, dzięki czemu rzadko są tam mgły. Innym dobrym punktem do nocnych obserwacji jest punkt widokowy nad Lutowiskami.

Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy