reklama

Dawna muzyka zabrzmiała w Stefkowej i Uhercach Mineralnych. Za nami dwa koncerty z cyklu "Filatura w Bieszczady" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Muzyka dawna zabrzmiała w kościele w Stefkowej i Uhercach Mineralnych. 13 i 14 sierpnia odbyły się koncerty zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica w ramach wędrownego cyklu „Filatura w drodze” pomysłu klawesynistki zespołu Patrycji Domagalskiej-Kałuży. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego.
reklama

Muzyka dawna zabrzmiała w kościele w Stefkowej i Uhercach Mineralnych. 13 i 14 sierpnia odbyły się koncerty zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica w ramach wędrownego cyklu „Filatura w drodze” pomysłu klawesynistki zespołu Patrycji Domagalskiej-Kałuży. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego.

Zespół z powodzeniem wykonał dotychczas dwa koncerty w zabytkowych kościołach gminy Olszanica. 13 sierpnia wystąpił w kościele p/w Niepokalanego Poczęcia NMP w Stefkowej, a dzień później w kościele p/w św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Uhercach Mineralnych. Grupa Filatura di Musica zaprezentowała programy koncertowe z repertuarem XV-XVII wieku w tym unikatowe psalmy Jakuba Lubelczyka pochodzące z „Psałterza Dawida” 1558 w opracowaniu dra hab. Marka Nahajowskiego.

Przed każdym z koncertów została wygłoszona prelekcja dra hab. Marka Nahajowskiego – kierownika artystycznego zespołu, flecisty i teoretyka muzyki, która wprowadzała publiczność do historii wykonywanych dzieł.

W koncertach uczestniczyli głownie mieszkańcy gminy, zaproszeni goście oraz turyści przebywający w tym czasie w Bieszczadach. Wspaniała reakcja publiczności na repertuar i znakomite wykonanie muzyki, która rzadko gości w programach koncertowych jest dowodem, że warto organizować projekty o wysokim walorze edukacyjnym i kulturalnym. Zespół wystąpi po raz kolejny 20 sierpnia w cerkwi i Baligrodzie.

Należy podkreślić, że członkowie zespołu to wykwalifikowani muzycy, wykształceni w prestiżowych ośrodkach muzycznych na świecie między innymi Schola Cantorum w Bazylei czy Konserwatorium Królewskie w Hadze. Artyści Ci od lat związani są z polską sceną muzyki dawnej, a większość z nich wykłada także na łódzkiej Akademii Muzycznej. Debiutancka płyta zespołu Canzony znane i nieznane została nominowana do prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Dawna 2021.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje Edycja 2022.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE