• Za nami cykl koncertów Filatura w drodze, odbywających się w gminie Olszanica.
  • Projekt miał na celu przybliżenie wszystkim odbiorcą włoskiej muzyki XVI i XVII wieku.
  • W koncertach wzięli udział lokalni mieszkańcy, ale również turyści przebywający w tym czasie w Bieszczadach.

„Filatura di Musica miała na celu przybliżenie włoskiej muzyki XVI i XVII wieku w zabytkowych kościołach regionu bieszczadzkiego” – mówi Patrycja Domagalska-Kałuża.

Trzy koncerty w trzech zabytkowych kościołach

Zespół z powodzeniem wykonał trzy koncerty w zabytkowych kościołach w Uhercach Mineralnych, Zwierzyniu oraz w Stefkowej. Artyści zaprezentowali polską i włoską muzykę XVI i XVII wieku, a także muzykę kompozytorów Pomorza Gdańskiego. Przed każdym z koncertów dr hab. Marek Nahajowski – kierownik artystyczny zespołu, flecista i teoretyk muzyki, wygłosił prelekcję, która wprowadziła publiczność do historii wykonywanych dzieł.

CZYTAJ TAKŻE: Bieszczadzki czerwony październik. Koniecznie zobaczcie te zdjęcia

„Pomysł na realizacje takich wydarzeń zrodził się stąd, że z każdym tych miejsc związana jest jakaś osoba. Pierwszy koncert poświęcono Helenie Żurowskiej, łącznice Armii Krajowej, drugi malarzowi związanemu z miejscowością Zwierzyń, z kolei trzeci występ poświęcony został pisarce Marii Czerkawskiej” – wspomina pomysłodawczyni projektu.

W koncertach uczestniczyli mieszkańcy gminy Olszanica, zaproszeni goście oraz turyści przebywający w tym czasie w Bieszczadach. Wspaniała reakcja publiczności, świadczy o tym, że warto częściej organizować projekty o wysokim walorze edukacyjnym i kulturalnym.

Łącznie w trzech koncertach wystąpili:
– Katarzyna Bienias – sopran,
– Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne,
– Justyna i Piotr Młynarczyk – viole da gamba,
– Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał, klawesyn,
– Magdalena Pilch – flety,
– Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe.

Artyści od lat związani są z polską sceną muzyki dawnej, a większość z nich wykłada także na łódzkiej Akademii Muzycznej.

Autor: Kamil Mielnikiewicz

Dawna muzyka zabrzmiała w Bieszczadach Dawna muzyka zabrzmiała w Bieszczadach