Chciał rozpocząć piłkarską karierę w Polsce. By dotrzeć do tego kraju przekroczył pieszo nielegalnie granicę z Ukrainą. To zachowanie nie umknęło funkcjonariuszom Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, którzy zatrzymali 22-letniego obywatela Burundi.

Do zdarzenia doszło w nocy z 20 na 21 lutego na odcinku polsko-ukraińskiej granicy ochranianym przez funkcjonariuszy SG z placówki w Medyce.

Skuteczne działania pograniczników

Ukraińska służba graniczna poinformowała, że po ich stronie granicy zauważono ukrywającą się osobę. W rejon granicy wysłano patrol polskiej Straży Granicznej wyposażony w kamery termowizyjne. Po kilkunastu minutach zatrzymano 22-letniego obywatela Burundi, państwa leżącego w Afryce Wschodniej.

Mężczyzna miał przy sobie dowód osobisty wydany w jego ojczyźnie. W trakcie rozmowy z mundurowymi powiedział, że chciał przedostać się do Polski, aby zacząć karierę piłkarską w jednym z klubów sportowych

– informuje ppor. SG Piotr Zakielarz, p.o. rzecznika prasowego Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Ujawniono także drugiego Afrykańczyka

Sprawnie przeprowadzone działania graniczne doprowadziły również do ujawnienia w Przemyślu drugiego Afrykańczyka, obywatela Rwandy legalnie mieszkającego i studiującego w Polsce. 25-latek za sumę 200 euro miał odebrać kolegę z rejonu granicy i przewieźć do Warszawy. Znali się rzekomo z pobytu w Chinach, gdzie grali w piłkę w jednym klubie.

Obaj cudzoziemcy zostali ukarani mandatami karnymi, a obywatel Burundi przekazany na Ukrainę w ramach umowy o readmisji. Od początku 2022 roku funkcjonariusze SG z Podkarpacia ujawnili 11 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy w celach migracyjnych

– dodaje rzecznik prasowy BiOSG.

Zdjęcie główne: BiOSG