Po kilku miesiącach, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o braku zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w masywie Wielkiej Rawki.

W górnych partiach Bieszczadów niektóre trasy, głównie na północnych zboczach oraz w lasach są błotniste i śliskie. Ostrożność należy zachować w masywie Wielkiej Rawki, gdzie nadal możliwe są zsuwy mokrego śniegu. W miejscach jego zalegania pokrywa kształtuje się w przedziale 10-70 centymetrów. W górach jest dobra widoczność.

Jak zauważają ratownicy, przed wyjściem na szlak trzeba sprawdzić aktualną prognozę pogody. Turyści zawsze powinni być przygotowani na możliwe załamanie pogody i związane z tym konsekwencje. Należy pamiętać o odpowiednim obuwiu i stroju oraz zabraniu ze sobą między innymi kalorycznego jedzenia i ciepłych napojów. Ponadto w plecaku warto mieć ze sobą również czapkę i rękawice.

Wycieczki górskie zawsze łączą się z ryzykiem urazów i kontuzji, dlatego każdy na swoim telefonie powinien mieć pobraną aplikację „Ratunek+”. O tym, jak jest to ważne pisaliśmy w tym artykule.

Zdjęcie główne: Bieszczadzki Park Narodowy