Wparcie udzielane przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT w przyjmowaniu uchodźców wojennych stale rośnie. Blisko 400 podkarpackich terytorialsów pomaga nieprzerwanie na przejściach granicznych, w punktach recepcyjnych i podczas relokacji, by przybywający do Polski Ukraińcy nie pozostali bez wsparcia.

Konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą trwa już 16 dni – od tego czasu żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT nieprzerwanie udzielają wsparcia podmiotom administracji rządowej i samorządowej w przyjęciu do naszego kraju uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Zaangażowanie podkarpackich terytorialsów nieustająco rośnie. Jak zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – będzie rosło w miarę potrzeb zgłaszanych przez wojewodów i samorządowców.

Zdecydowałem o zwiększeniu liczby żołnierzy WOT zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do tej pory 1,5 tysiąca terytorialsów prowadziło swoje działania. Teraz będzie ich 3 tysiące. W razie potrzeby zwiększymy tę liczbę

– poinformował minister Mariusz Błaszczak..

Żołnierze 3.PBOT już szesnastą dobę nieprzerwanie zarówno w dzień jak i w nocy udzielają pomocy administracji zespolonej. Blisko 400 terytorialsów cały czas wspiera instytucje odpowiedzialne za przyjęcie uchodźców w czterech głównych obszarach. Pomagają przy transporcie osób z granicy do punktów recepcyjnych oraz ich relokacji, obsługują w punktach recepcyjnych i informacyjnych. Ponadto zajmują się dystrybucją pomocy humanitarnej, w tym żywności, budowa/rozbudowa miejsc przeznaczonych na tymczasowe zakwaterowanie uchodźców. Wszystko po to, by cały proces przybycia Ukraińców do naszego kraju był ułatwiony, jak również by nasi sąsiedzi, którzy uciekają z obszaru objętego konfliktem poczuli się bezpiecznie.

Źródło i zdjęcie główne: Podkarpacka Brygada OT / wojsko-polskie.pl