Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku zostało utworzone na mocy uchwały Rady Powiatu Sanockiego z dnia 29 marca 2017 roku. Jednostka została wówczas wydzielona ze struktur Szpitala Specjalistycznego SP ZOZ w Sanoku. Od 1 kwietnia 2019 roku w wyniku uzyskania umowy z POW NFZ na rejon operacyjny bieszczadzki, BPR rozszerzyło swoją działalność. Na chwilę obecną zabezpiecza cztery powiaty: bieszczadzki, leski, sanocki i brzozowski. Na terenie tych powiatów funkcjonuje 17 zespołów ratownictwa medycznego. Podstacje zlokalizowano między innymi w Lesku, Komańczy, Lutowiskach, Polańczyku, Cisnej czy Olszanicy.

Podsumowanie ubiegłego roku

Karetki Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w 2021 roku wyjeżdżały 15969 razy do zachorowań i wypadków. To wynik o około 800 razy mniejszy niż w roku 2020. Prawie 16 tysięcy wyjazdów przełożyło się na około 600 tysięcy przejechanych kilometrów.

„Dla porównania odległość z Ziemi do Księżyca to jedynie 384 tysięcy kilometrów. W te kosmiczne wyliczenia śmiało możemy wrzucić ilość zużytych przez ratowników środków ochrony indywidualnej. Samych kombinezonów ochronnych zużyto 7 tysięcy (w 2020 roku 4 tysiące), do tej liczby doliczamy około 5 tysięcy fartuchów – co oznacza, że wyjazdów o charakterze covidowym było ponad 6 tysięcy” – informuje BPR.

Fot. Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku | Facebook

Bieszczadzkie pogotowie informuje również, że dwukrotnie wzrosło zużycie masek FP2/FP3, których w minionym roku wydano z magazynu 120 tysięcy. Pacjenci oraz ratownicy zużyli też 106 tysięcy sztuk maseczek chirurgicznych. Dla porównania, w 2020 roku było ich tylko 31 tysięcy sztuk.

2021 rok to nie tylko Covid i zachorowania, ale także wypadki drogowe, których odnotowano 238. W porównaniu z rokiem 2020 było 600 zdarzeń tego typu.

„Te dane to liczby, za którymi kryją się konkretni ludzie, twarze, dramaty i historie. Dzieją się one w naszej mikro cząstce kosmosu, ograniczonej ścianami ambulansu” – dodają ratownicy.