• Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się blisko 3300 hektarów rezerwatów bukowych.
  • Bieszczadzkie lasy bukowe doceniono w Europie.

Lasy bukowe, które znajdują się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zostały przyłączone do składu europejskiego obiektu „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, w sumie tworzą go 94 obszary w 18 europejskich krajach. Oprócz bieszczadzkich buków na liście są też między innymi kompleksy leśne w Bośni i Hercegowinie, Czechach czy Francji. Ponadto w Macedonii Północnej i Szwajcarii. Pierwotnie w skład obiektu wchodziły dobrze zachowane lasy bukowe Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Włoch, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rozpoczęto przebudowę drogi z Soliny do Myczkowa

Łączna powierzchnia rezerwatów bukowych z Bieszczadzkiego Parku Narodowego wynosi blisko 3300 hektarów. Są to tereny Pasma Granicznego, dolin Górnej Solinki, Terebowca, Wołosatki oraz zboczy Połoniny Wetlińskiej i Smereka. Warto dodać, że teren objęty decyzją UNESCO zajmuje około 11 procent całego BdPN-u.

Przyrodnicy uważają pierwotne lasy bukowe Bieszczad za przykład zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej. Jednocześnie jest to najbardziej kompletny system ekologiczny europejskich lasów bukowych. Są one również bezcennym rezerwuarem materiału genetycznego różnych różnych gatunków zamieszkujących tego typu siedlisko leśne.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / national-geographic.pl