Reklama

Reklama

Kiedyś dwór obronny Herburtów, dzisiaj ruina. Pozostałości fortyfikacji w Uhercach Mineralnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie ciekawostki Niegdyś jeden z najbardziej znanych dworów obronnych, dzisiaj ruina. Obiekt przetrwał ale jest tak zdewastowany, że trudno go uznać za atrakcję turystyczną. Historia dworu w Uhercach Mineralnych sięga drugiej połowy XVI wieku.

Historia jednego z najbardziej znanych dworów obronnych

Około 1580 roku wzniósł go starostwa lwowski Mikołaj Herburt. Końcem XVI stulecia Uherce Mineralne wraz z ręką Doroty Herburtowej przeszły na własność Stanisława Tarnawskiego, chorążego ziemi sanockiej. Ten z powodu licznych długów pozbył się swego majątku ziemskiego, który mógł łatwo zostać zasądzony jako rekompensata wobec wierzycieli. Nowym właścicielem dworu Uherce został Stanisław Stadnicki z Leska.

Główny wierzyciel Tarnawskiego, referendarz koronny Jan Tomasz Drohojowski nie pogodził się z tą decyzją i tak rozpoczęła się jego 4-letnia prywatna wojna ze Stadnickim i Tarnawskim. Zameczek musiał być dobrze umocniony, ponieważ mimo kilku prób nie udało się go nigdy Drohojewskiemu zdobyć. Aby stale nękać jego właścicieli wzniósł on w okolicy Uherzec fortyfikację polową, otoczoną nawodnionymi fosami. W 1672 roku, podobnie jak cała wieś, budowla ucierpiała podczas najazdu Tatarów. Kolejne spustoszenie przyniósł pożar w roku 1830. Odbudowę przeprowadził Karol Skibiński. W czasie II wojny światowej dwór w Uhercach Mineralnych zajęli najpierw Sowieci, potem Niemcy.

xxxx

 

Po wojnie zarząd nad nim przekazano miejscowemu PGR-owi, który po odbudowie i odarciu z wszelkich cech stylowych przeznaczył go na prywatne mieszkania oraz kino. Po kilkudziesięciu latach dewastacji zabytek opuszczono. W XXI wieku kupiła go Zofia de Viron z Krakowa.

Ruiny dworu przetrwały do dnia dzisiejszego

Dwór Uherce jest budowlą piętrową z dwoma narożnymi alkierzami. Niegdyś, jak każdy renesansowy kasztel, ozdobiony był attyką, a w XIX wieku za czasów Karola Skibińskiego położono w nim wspaniały dębowy parkiet we wzory arabeskowe, pochodzący z zamku Mniszchów w Laszkach Murowanych. Do dziś przetrwały na parterze sklepienia krzyżowe i kolebkowe z lunetami z drugiej połowy XVI wieku. Niestety, nie da się ich zobaczyć, ponieważ dwór jest zamknięty.


/zamkomania.pl/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy