Bieszczadzka Ciuchcia – czyli Bieszczadzka Kolejka Leśna to jedna z najpopularniejszych atrakcji bieszczadzkich. Kursująca dolinami kolejka wąskotorowa ma w swojej ofercie dwie trasy – z Majdanu do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy.

Budowę kolejki wąskotorowej rozpoczęto pod koniec XIX wieku. Miała ona na celu uprościć eksploatację bieszczadzkich lasów. Niestety podczas II wojny światowej torowiska zostały kompletnie zrujnowane.

W latach 50. przy okazji budowy Zakładów Drewna w Rzepedzi wybudowano tory na odcinku z Rzepedzi przez Smolnik, Wolę Michową, Balnicę, Cisną, Przysłup i Wetlinę do Moczarnego. Kolejka służyła nie tylko do przewozu drewna, ale również jako transport turystyczny. Na początku lat 90. ubiegłego wieku linię wyłączono z eksploatacji, szyny zardzewiały a tory (z rozstawem 750 mm) zarosły.

W 1994 roku założono Fundację Bieszczadzkiej Kolejki , która doprowadziła do ponownego uruchomienia Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

Stacja początkowa znajduje się w Majdanie koło Cisnej. Jest to klimatyczne miejsce z zabytkowym budynkiem stacji kolejowej, kilkoma kramami, niewielką izbą muzealną i zabytkowymi wagonikami i parowozami.

Ciuchcia bieszczadzka w chwili obecnej, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Bieszczadów.

Atrakcja w pobliżu: Leśne zoo w Lisznej

 Majdan 17, 38-607 Cisna