Punktualnie o godzinie 08:00 w remizach i jednostkach straży pożarnej w całej Polsce minutą ciszy oddano hołd ukraińskim ratownikom i strażakom, którzy oddali swoje życie podczas służby w tych trudnych i dramatycznych dniach wojny.

Dzisiaj o poranku strażacy z bieszczadzkich jednostek minutą ciszy uczcili pamięć swoich kolegów zza wschodniej granicy. To przedsięwzięcie to odpowiedź na apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Druhowie, między innymi w Średniej Wsi, Cisnej, Ustrzykach Dolnych czy Olszanicy zasalutowali przed swoimi jednostkami oraz włączyli sygnały świetlne w swoich samochodach ratowniczych.

Polscy strażacy stanowczo sprzeciwiają się rosyjskiej agresji wobec integralności terytorialnej niepodległej i demokratycznej Ukrainy. Deklarujemy naszą solidarność oraz wsparcie całemu narodowi. Z podziwem i szacunkiem obserwujemy heroiczną walkę ukraińskich strażaków i ratowników w walce o życie i zdrowie obywateli. Działania ratownicze prowadzone są często pod ostrzałem kul z karabinów oraz wybuchów bomb haniebnie zrzucanych na ludność cywilną

– mówił nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP.

Niestety, osiemnastu ukraińskich strażaków oddało życie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych wypełniając swoje powołanie do niesienia pomocy chroniąc obywateli Ukrainy.

Niedziela jest 25. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Syreny ogłaszające alarm przeciwlotniczy zawyły: we Lwowie, w Sumach, Mikołajowie, Tarnopolu, Połtawie, Kropywnycku, Charkowie, Zaporożu, Kijowie, Iwano-Frankowsku, Dnieprze, Równem, Wołyniu, Czerkasach, Żytomierzu, Winnicy i obwodzie odeskim.